صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

یادداشت مدیر اعتبارسنجی و صدورضمانت‌نامه صندوق

 

تاثیر اهلیت صاحبان صنایع در کاهش تعطیلی و خسارتی شدن واحدهای تولیدی

موضوع مهم و اساسی که در تداوم تولید، پایداری و موفقیت صنایع کوچک بسیار موثر به شمار می‌آید، احراز توانمندی صاحبان صنایع کوچک از سوی متولیان مربوطه است.

 

 

 

آنچه که به عنوان رکن اساسی در تداوم تولید، پایداری و موفقیت صنایع کوچک می‌توان به آن اشاره کرد احراز توانمندی صاحبان صنایع کوچک از سوی متولیان مربوطه است که مراحل خاص خود را دارد. این موارد به شرح زیر است:

 

1-    احراز شرایط مربوط به اهلیت متقاضیان تاسیس و راه‌اندازی صنایع کوچک از سوی سازمان‌های متولی صدور مجوزهای تاسیس و بهره برداری

اهلیت متقاضی معمولاً در فرآیند تامین مالی از سوی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ این درحالیست که اهلیت باید از طرف سازمان‌های متولی صدور مجوزهای تولید نیز به طور دقیق بررسی شود.

 اهلیت متقاضی شامل توانمندی‌ها در زمینه های فنی، مدیریتی و مالی است که جهت احراز آن‌ها باید موارد زیر بطور مستند مورد توجه قرارگیرد:

 میزان تحصیلات

سوابق قبلی درمشاغل مرتبط

سوابق اجرایی

سوابق در فروش محصولات مشابه یا متفاوت

سوابق و توانمندی در کسب سهم بازار برای کالا و محصولات مکمل و جانشین

سوابق اجرایی در زمینه فعالیت در بازارهای داخل و خارج کشور

سطح علمی و سابقه فنی در اجرا یا بهره‌برداری طرح‌های مشابه یا حتی متفاوت

 سوابق مالی و اقتصادی، خوشنامی واعتبار مالی

 میزان رشد و توسعه و تغییرات مثبت شاخص‌های مالی در طرح‌ها و سوابق قبلی

 

 

2-    ارائه طرح توجیهی فنی، اقتصادی و مالی (امکان سنجی)  از سوی صاحبان صنایع کوچک

 

3-    ارائه برنامه و مدل کسب وکار از سوی صاحبان صنایع کوچک

 

4-    احراز تسلط صاحبان صنایع کوچک بر فرآیند تولید محصول موردنظر و همچنین دانش مدیریت، دانش مالی و اقتصادی، دانش بازاریابی و فروش از سوی متولیان صدور مجوزهای تولید.

درصورت عدم تسلط کافی صاحبان صنایع کوچک به دانش‌های مربوط به مدیریت تولید، آن‌ها باید در کارگاه‌های تخصصی آموزشی که از سوی سازمان متولی برگزار می‌شود، شرکت کنند؛ یا صاحبان صنایع کوچک تعهد بدهند که از مشاورین و متخصصین مسلط بر حوزه مدیریت تولید و سایر بخش‌های مربوطه بهره‌ می‌گیرند. در غیر این صورت متقاضیان نمره قبولی را در احراز اهلیت خود دریافت نمی‌کنند.

 

5-    شناخت کامل بازار هدف از سوی صاحبان صنایع کوچک

 

6-    شناسائی دقیق رقبا و توانائی رقابت پذیری در عرصه تولید

 

7-    شناسائی دقیق پتانسیل‌های منطقه‌ای و توزیع منابع و تنوع محصول و نیازسنجی محصول تولیدی

 

با توجه به مواردی که به آن‌ها اشاره شد، می توان نتیجه گرفت که صرفاً کمبود منابع مالی نمی‌تواند یک صنعت نوپا یا یک تولیدکننده را با مشکل مواجه کند. اگرچه بدون سرمایه اولیه امکان فعالیت وجود ندارد، اما با فرض تامین سرمایه اولیه، متاسفانه در وضعیت فعلی شاهد عدم مدیریت صحیح برخی از صاحبان صنایع هستیم که در صورت عملی کردن موارد فوق الذکر یعنی بررسی و کنترل دقیق و صحیح متقاضیان راه اندازی واحد تولیدی، عرصه تولید شاهد ورود تولیدکننده‌هایی خواهد بود که تنها حوادث و بلایای طبیعی می‌تواند موجب تعطیلی واحد تولیدی آن‌ها شود!

 

 استفاده از تسهیلات بانکی در مرحله دوم

 

نکته قابل توجه دیگر اینکه در صورت نیاز صاحبان صنایع کوچک به منابع مالی، توصیه می‌شود حدالامکان به سمت تسهیلات بانکی نروند و از حامیان مالی به عنوان سرمایه‌گذاران فعال در حوزه کسب وکار استفاده کنند. گزینه دوم نیز ورود به بازار سرمایه است. بنابراین صاحبان صنایع کوچک زمانی از تسهیلات بانکی استفاده کنند که تعادل و توازن بین درآمدها و هزینه‌های سرمایه گذاری و ریسک بازگشت سرمایه را به طور دقیق ارزیابی کرده باشند.  

 

* فرهاد محمد خواه، مدیر اعتبارسنجی و صدور ضمانت نامه «صندوق ضمانت سرمایه گذاری  صنایع کوچک»

 

 

 

 

سه شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: