صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

بانک‌های توسعه‌ای چندجانبه به صورت مشترک تعهد کردند:

 

حمایت از تامین مالی تجاری در زمان همه‌گیری ویروس کرونا

سران «سازمان تجارت جهانی» (WTO) و شش بانک توسعه‌ای چندجانبه در جهان در بیانیه مشترکی تعهد کردند که کمبودهای موجود در بخش تامین مالی را پاسخگو باشند، به نحوی که فشارهای موجود بر بازارهای مالی ناشی از بحران فعلی مانعی بر سر راه معاملات تجاری معقول نباشد.

 

 

 

در همین بیانیه، «سازمان تجارت جهانی» (WTO)، «شرکت تامین مالی بین المللی» (IFC) زیرمجموعه بانک جهانی، «بانک اروپایی بازسازی و توسعه» (EBRD)، «بانک توسعه آسیایی» (ADB)، «گروه بانک توسعه آفریقائی» (AfDB)، «شرکت تامین مالی تجاری اسلامی» (ITFC) زیرمجموعه بانک توسعه اسلامی و «شرکت توسعه درون آمریکا» (IDB Invest) بصورت مشترک ابراز داشتند که بمنظور حمایت از ارائه کنندگان تامین مالی تجاری، دست به اقدامات جدید در ماههای آتی خواهند زد. آنها همچنین از سایر نهادهای مربوطه درخواست کردند که به تلاشهای آنان برای ارائه حمایت از تامین مالی تجارت فرامرزی بپیوندند.

 

 بر اساس اظهارات Roberto Azevêdo، مدیرکل سازمان تجارت جهانی، این اولین باری است که بمنظور حمایت از بازارهای تامین مالی تجاری، بانکهای توسعه‌ای چندجانبه پیشرو در دنیا با یکدیگر متحد شده‌اند. این اقدام مشترک باعث خواهد شد که تلاشهای آنان در تامین مالی تجاری در ماه‌های آینده و همچنین برنامه‌های مهمی که در حال حاضر هر یک به تنهایی انجام می‌دهند، تاثیرات دوچندانی داشته باشد.

 

این بیانیه اندکی بعد از انتشار یک هشدار از سوی «اتاق بازرگانی بین الملل» (ICC) بود که در آن اعلام شده بود که برای بازگشت حجم تجارت به سطح سال 2019، ظرفیت بازار اعتبارات تجاری می‌بایست به مبلغ 5 تریلیون دلار برسد و درضمن بدون دخالت سریع نهادهای بین المللی و دولت‌ها، این بازار نمی‌تواند تقاضاهای موجود را برآورده سازد.

 

در بیانیه این بانکهای توسعه‌ای همچنین آمده است که «بسیاری از کشورهای در حال توسعه، حتی قبل از بروز بحران کرونا، با شکاف بزرگی در حوزه تامین‌مالی تجاری روبرو بودند، این درحالیست که با شرایط فعلی دسترسی آنها به اعتبارات تجاری بسیار محدودتر شده است. در کوتاه مدت، تداوم کاهش عرضه تامین مالی تجاری باعث خواهد شد که واردات مواد غذایی و تجهیزات پزشکی سخت‌تر شده و کشورهایی که به شدت به این اقلام نیاز دارند نتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. در میان مدت، این امر باعث می شود که روند تجارت در جهان نتواند به بهبود اقتصادی کشورها کمک کند.»

این نهادها در این بیانیه تعدادی از کارهای انجام شده از سوی بانکهای توسعه‌ای چندجانبه از زمان بروز این بحران را برشمرده‌‌اند. در یکی از آخرین اقدامات، «شرکت تامین مالی بین المللی» (IFC)بصورت مشترک با «سیتی بانک»

(Citi Bank) تصمیم گرفتند که ریسک تامین مالی به مبلغ 800 میلیون دلار را بین خود تسهیم کنند تا بتوانند از جریان‌های تبادل کالا و تجارت در بازارهای نوظهور و همچنین تلاش موسسات تامین مالی برای مقابله با تاثیرات مخرب ناشی از ویروس کرونا، حمایت کنند.

 

این تسهیم ریسک در چارچوب جامع‌تری بنام «بسته حمایتی تامین مالی سریع - شرکت تامین مالی بین المللی» به میزان 8 میلیارد دلار می‌باشد که در آوریل امسال اعلام شده بود، در چارچوب همین بسته 2 میلیارد دلار برای «برنامه نقدینگی تجارت جهانی» هزینه خواهد شد.

 

درضمن ماه آوریل امسال، یک ماه بی‌سابقه برای تامین مالی در چارچوب «برنامه تسهیل تجاری - بانک اروپایی بازسازی و توسعه»(EBRD) بود، به نحوی که برای اولین بار در تاریخ این بانک، 500 میلیون یورو تامین مالی اختصاص یافت.

 

در همین ماه، «بانک توسعه آسیائی» (ADB) یک بسته حمایتی جامع به ارزش 20 میلیارد دلار ارائه داد تا در قالب آن بتواند به کشورهای در حال توسعه عضو کمک کند تا با همه‌گیری ویروس کرونا بجنگند. طی 11 هفته از ابتدای آوریل امسال، این بانک توانست در قالب برنامه‌های زنجیره عرضه و تجاری خود، 1.700 معامله به ارزش 2/1 میلیارد دلار را تامین‌مالی کند که این معاملات همگی برای رفع کمبودها و بهبود وضعیت عرضه کالاهای ضروری، همچون کیت تست کرونا، دارو و تجهیزات حفاظت شخصی بودند.

 

علیرغم کلیه این اقدامات، سران این چند نهاد تاکید داشتند که بازهم حمایت بیشتری باید ارائه شود، زیرا کاهش شدید اقتصاد واقعی دارد از طریق نکول وام‌ها و ورشکستگی شرکت‌ها بر روی سیستم مالی کشورها تاثیرات بسیار منفی  می‌گذارد.

 

در این بیانیه همچنین آمده است «ریسک عدم پرداخت در تجارت بین الملل در بالاترین سطح خود در یک دهه گذشته قرار دارد، همچنین بانکها به شکل روز افزونی از قبول ریسک پرداخت در بسیاری از کشورها امتناع می‌ورزند، این در حالیست که وضعیت اقتصادی در بسیاری از کشورها رو به وخامت است.»

 

این هفت نهاد از سایر موسسات مالی درخواست کرده‌اند در حمایت از تامین مالی تجاری معاملات ضروری به آن‌ها بپیوندند. ایشان همچنین ابراز داشته‌اند که در چارچوب اهداف و قوانین خود همچنان سعی خواهند نمود شکاف تامین مالی تجاری که در این بحران بوجود آمده را کاهش دهند. 

 

 

*ترجمه و تلخیص از مجله GTR

 

 

 

 

 

 

 

شنبه ١٩ مهر ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: