صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در بازدید از کارخانه «درسا»:

 

اکثر تولید کنندگان، از صندوق ها و سازمان های حمایتی حوزه صنعت، بی اطلاعند!

کارخانه «درسا»که در بدو تاسیس،یک کارگاه کوچک به حساب می آمد،اکنون کارخانه ای بزرگ در تولید لوازم خانگی ایران است. این کارخانه،اکنون در مواجهه با مشکلاتی است که ارتباط مستقیمی با حوزه کار صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک ندارد،اما همراهی و مساعدت ما و علاقمندان به تولید و صنعت کشور را طلب می‌کند.

 

 

 

در اطراف تهران از غرب گرفته تا جنوب شرق آن، شهرک‌های صنعتی بیشماری وجود دارد که در دل هر کدام، صنایع کوچک و بزرگ  فراوانی جای گرفته‌اند. عباس‌آباد، شمس‌آباد، پرند، شهریار از مناطق صنعتی مشهوری هستند که دیدن آن‌ها، حتی در همین شرایط سخت هم می‌تواند شوق آفرین و امید بخش باشد. کارخانه درسا در حوالی تهران و در یکی از کوچه‌های شهرک صنعتی «صفا دشت» استان البرز واقع شده است.

بازدید از این کارخانه، در یک روز نیمه بارانی پاییزی و به دعوت مدیرعامل آن صورت گرفت. در این دیدار محمد حسین مقیسه، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و محبوب پناهی، عضو موظف هیات مدیره و معاون فنی و برنامه ریزی صندوق حضور داشتند. به محض ورود، مهدی خوش خبر، مدیرعامل کارخانه درسا به استقبال بازدید کنندگان آمد و طی زمان دوساعته بازدید به توضیح  دقیق و مفصل تاریخچه و روند شکل گیری و نیز قوت ها و مشکلات کنونی این بنگاه تولیدی پرداخت. حضور حاج محمد اسماعیل خوش خبر موسس کارخانه«درسا» که یکی از پیشکسوتان ساخت صنایع ایران نیز به حساب می آید، گرمی و لذت این دیدار را دوچندان کرده بود.

مهدی خوش خبر با صبر و حوصله فراوان هر کدام از بخش‌های مختلف کارخانه‌ را معرفی می‌کند. کارخانه پررونقی به نظر می‌رسد البته به گفته مدیر کارخانه؛ زمانی اینجا بسیار شلوغ‌‎تر بود و تولید و رونق و تکاپوی بیشتری داشت، اما با نوسانات نرخ ارز و تحریم‌ها و سایر مصائبی که دامن صنایع کشور را گرفته است، فعالیت های این کارخانه نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

**درسا برای 800 تا 1000 نفر ظرفیت اشتغالزایی دارد

مدیرعامل درسا درباره تاریخچه این کارخانه می‌گوید: «از سال1380 تولید خود را با هود آشپزخانه آغاز کردیم و پس از چند سال برای تکمیل سبد محصول، فضای کارخانه را توسعه دادیم. تمام مراحل توسعه کارخانه را از محل سود خود کارخانه پشت سرگذاشتیم. در حال حاضر، علاوه برهود آشپزخانه، اجاق گاز رومیزی و سینک ظرفشویی تولید می‌کنیم و در آینده نیز تولید «فرتوکار» هم به این تولیدات اضافه خواهد شد.»

او درباره تجهیزات و میزان اشتغالزایی کارخانه می‌افزاید: «دستگاه‌ها و تجهیزات مجموعه را از ترکیه، چین و ایتالیا وارد کردیم. البته چند سال پیش که دستگاه‌های کارخانه را تجهیز کردیم نمی‌دانستیم با شرایط تحریم روبرو می‌شویم. در سال 92 و 93،حدود 550 نفر پرسنل داشتیم و حالا این تعداد به 280 نفر در داخل کارخانه رسیده است. در حال حاضر کارخانه با ظرفیت کامل فعالیت نمی‌کند، اگر با ظرفیت کامل کار می‌کرد حدود 800  تا 1000 نفر اشتغالزایی داشت.»

 

**مشکلات و دغدغه‌های تولید سرسام آور است 

خوش خبر در خصوص مشکلات و دغدغه‌های تولید در این روزها اظهار نگرانی می‌کند و می‌‎گوید: «قیمت تمام شده محصولات افزایش پیدا کرده و تولید با مشکلاتی روبروست. تحریم‌ها نیز همانطور که گفته شد کمر تولیدکنندگان را خم کرده است. با توجه به این مشکلات، دیگر رقابت درستی در بازار داخلی وجود ندارد».

با این حال بخش زیادی از گلایه او به فقدان نظارت‌های فنی و حرفه‌ای مربوط می‌شود. به گفته او «در حوزه صنایع لوازم‌خانگی تعداد کارگاه‌های زیرپله‌ای که صلاحیت تولید ندارند افزایش یافته؛ این کارگاه‌ها حتی بدون داشتن تجهیزات آزمایشگاهی، گواهینامه استاندارد دریافت کرده‌اند و وجود این کارگاه‌ها و تولید محصولات بی‌کیفیت یکی از معضلات تولیدکنندگان به شمار می‌آید. همچنین ساخت لوازم گاز سوز بدون استاندارد همچون بمب متحرک است و تهدید جدی برای سلامت خانواده‌های ایرانی به حساب می‌آید»

مدیرعامل این کارخانه در ادامه از عدم همراهی بانک‌ها گلایه می‌کند و می‌گوید: «یکی دیگر از مشکلات، عدم همراهی بانک‌ها و نبود نگاه حمایتی است. برای مثال ما سال‌های پیش طرح خود را به بانک‌ها ارائه دادیم، اما بانک‌ها تامین منابع را انجام ندادند و با ما همراهی نکرده اند.»

او خاطرنشان می‌کند: «از آنجایی که ماشین آلات از خارج وارد شده اگر یکی از قطعات از کار بیفتد برای ما که در شریط تحریم قرار داریم، در تامین این قطعه، با مشکلات زیادی روبرو می‌شویم و مجبوریم تا مثلا قطعه یک میلیون تومانی را با رقم 20 میلیون تومان تهیه ‌کنیم. از طرفی ورق‌های فولادی را از فولاد مبارکه از طریق بورس خریداری می‌کنیم که آن نیز مشکلات دیگری را در پی‌دارد.»

 

**جزو صنایع فلزی محسوب می‌شویم و پلیمر به ما تعلق نمی‌گیرد!

خوش خبر ادامه می‌‎دهد: «مساله دیگر مربوط به سهمیه پلیمر است؛ به ما می‌گویند شما جزو صنایع فلزی به شمار می‌آیید و سهمیه بخش پتروشیمی به صنایع فلزی تعلق نمی‌گیرد. برای مثال مواد اولیه فوم‌های نگهداری لوازم خانگی در داخل تولید می‌شود، اما ما نمی‌توانیم از شرکت‌های داخلی تامین کنیم، چراکه می‌گویند جزو صنایع فلزی هستید و این مواد به شما تعلق نمی‌گیرد. بنابراین مجبوریم این مواد را از خارج وارد کنیم. در حالی با شوق و ذوق فراوان، جوانی خود را برای این صنعت گذاشتیم، اما حالا به دلیل مشکلاتی که وجود دارد خسته شده‌ایم. منابع مالی نداریم و هر چه دارایی داشتیم به کارخانه تزریق کردیم.»

 

**تغییر مداوم قوانین و مقررات، برای تولید کنندگان مثل سم است

مدیرعامل کارخانه درسا معتقد است «یکی از اساسی‌ترین مشکلات در حوزه تولیدات صنعتی بازگشت سرمایه (که زمان می‌برد) و نرخ سود بالای بانک‌‌هاست که تولیدکننده را واقعا زمین می‌زند. با این حال اکنون راه نجات ما صادرات است، اما برای تولید به تامین مالی نیازمندیم.»

خوش خبر با گلایه از اتخاذ برخی مقررات سلیقه ای، می‌‎گوید:« در ادوار مختلف، گاه قوانین و مقررات مرتبط با اقتصاد و صنعت به صورت سلیقه‌ای و موقتی تدوین می‌شود که برای تولیدکننده همچون سم عمل می‌کند. به همین دلیل طی یک سال گذشته اختلالات زیادی در حوزه تولید ایجاد شد. از طرفی به دلیل تحریم‌ها، واردات برخی مواد اولیه با مشکل روبرو شده و در حال حاضر نیاز به تسهیلات داریم تا ورق‌های استیل (که به دلیل عدم وجود تکنولوژی در داخل ایران تولید نمی‌شود) و سایر مواد کاربردی را از کشورهای دیگر وارد کنیم.»

 

**دانش بنیان شدن و توسعه صادرات، باید به راهبرد اصلی صنایع متوسط و بزرگ تبدیل شود

در بخش آخر بازدید از کارخانه درسا، نشست مشترکی با حضور میهمانان و مدیران این کارخانه برگزار شد. در ابتدای این جلسه، محمد حسین مقیسه، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، بازدید از این کارخانه درسا و گفتگو با مدیران و کارکنان پرتلاش آن را فرصتی بسیار ارزشمند برشمرد و گفت: «اگرچه، رسیدگی به صنایع متوسط و بزرگ در چارچوب وظایف این صندوق نمی‌گنجد، اما ماهم به عنوان بخشی از مجموعه بزرگ وزارت صنعت و معدن و تجارت، نمی توانیم نسبت به وضعیت کلی بنگاه‌‎های تولیدی متوسط و بزرگ کشور بی‌تفاوت باشیم. از این رو دعوت شما را برای بازدید پذیرفتیم که حداقل در حد توان، در مسیر رفع مسائل و مشکلات شما همراهی و چاره‌جویی کنیم.»

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، با بیان دغدغه‌های امروز صنایع و راه چاره اصلی آن‌ها، خاطرنشان کرد: «بسیاری از صاحبان صنایع که در حوزه تولید و صادرات مشغول فعالیت‌ هستند از خدمات سازمان‌های حمایتی زیرمجموعه وزارت صنعت، معدان و تجارت بی‌اطلاع‌اند و این موضوع یک ضعف جدی به شمار می‌آید. به گفته او سقف صدور ضمانت نامه توسط صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، 3 میلیارد تومان است که برای صنایع کوچک کافی است، اما این مبلغ دردی را از صنایع بزرگ دوا نمی‌کند و برای مجموعه‌های بزرگ، سازمان‌های حمایتی دیگری وجود دارند. به همین خاطر ما تنها می‌توانیم تجربیات و راه‌هایی را برای اخذ تسهیلات پیش پای تولیدکنندگان صنایع بزرگ و متوسط بگذاریم.»

 

مقیسه افزود: «شما و سایر صنایع بزرگ و متوسط می‌توانید از صندوق‌ها و بانک‌های مربوطه، تسهیلاتی را با نرخ ترجیحی دریافت کنید، اما اخذ این تسهیلات مستلزم همراهی چندساله و شناخت کامل صندوق‌ها یا بانک‌ها (تخصصی در حوزه صنعت) از عملکرد کارخانه است. برای مثال صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک ضمانت‌نامه پیمانکاری (مناقصه، مزایده، حسن انجام کار) برای اجرای قراردادها صادر می‌کند، اما این تسهیلات برای فضای گسترده کارخانه درسا محدود است و صنایع کوچک می‌توانند از آن استفاده کنند. با این حال، هنوز هم متاسفانه صنایع کوچک بسیاری وجود دارند که از وجود چنین تسهیلاتی بی اطلاع هستند.»

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، ضمن تاکید بر این نکته که صنایع متوسط و بزرگ باید به دنبال صادرات و جستجوی بازارهای برون‌مرزی باشند، افزود: «به شما توصیه می‌شود که مساله صادرات محصولات را بسیار جدی بگیرید و سپس در بانک توسعه صادرات افتتاح حساب داشته باشید. شاید در ابتدا در زمینه اعطای تسهیلات سخت‌گیری‌هایی صورت بگیرد، اما به مرور زمان که شناخت کامل صورت گرفت و اعتماد فی‌مابین ایجاد شد، این بانک می‌تواند تسهیلات خوبی را براساس اعتبار به شما ارئه ‌دهد. همانطور که می‌دانید ادبیات و مقررات بانک‌ها متفاوت است باید زمان بگذرد تا به مشتری خود اعتماد کنند.

برخی تولیدکنندگان که ما آن‌ها را می‌شناسیم؛ قبلا 100 میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کردند و  حالا این تسهیلات به 10 میلیارد تومان رسیده است و این نشان می‌دهد که هم این مجموعه به موفقیت رسیده است و هم بانک به مرور زمان تسهیلات بیشتری ارائه داده است. باید از تجربه برخی مجموعه‌ها، حداقل در این زمینه، بهره گرفت. بنابراین تولیدکنندگان باید بانک توسعه صادرات را در فهرست حامیان خود قرار دهند و در این زمینه شروع به گفتگو، رایزنی و برنامه‌ریزی کنند.»

اقدام دیگری که می‌تواند در استفاده بهتر و بیشتر بنگاه‌های خصوصی از حمایت‌های دولتی موثر باشد، حرکت به سمت شرکت‌های دانش بنیان و ارتقاء شاخص‌های فنی و حرفه‌ای در این زمینه است.

 در این خصوص صندوق نوآوری و شکوفایی منابعی دارد و به مجموعه‌های دانش‌بنیان تسهیلات زیر 10 درصد ارئه می‌دهد. خوشبختانه کارخانه درسا از نیروی تحصیل کرده و متخصص و فناوری پیشرفته‌ای برخوردار است و برای تبدیل شدن به یک واحد دانش‌بنیان راه زیادی را پیش رو ندارد. البته برای تامین مالی از بازار سرمایه (که کمک بزرگی به تولیدکنندگان است) اقدامات دیگری نیز  صورت گرفته، اما ممکن است زمان بر باشد و مشخص نیست که این موضوع  دقیقا چه زمانی به نتیجه برسد.»

به گفته مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک «مواردی که ذکر شد تنها بخشی از راه‌هایی است که می‌تواند در تامین مالی شما و شرکت‌های مشابه دخیل باشد، حتی تولیدکنندگان می‌توانند به فراخور نوع تولید، از سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذیربط تسهیلات و یاری بگیرند. در مجموع، امکانات متعددی در بخش‌های زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که باید تولیدکنندگان از آن مطلع باشند و در فرصت مقتضی و تنگناهای مالی از آن استفاده کنند. خوشبختانه در حال حاضر رویکرد اصلی وزارت صنعت نیز حمایت جدی از تولید است.»

 

**صنایع کوچک و متوسط باید از تجربیات هم  استفاده کنند

محبوب پناهی عضو هیات مدیره و معاون فنی و برنامه‌ریزی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک نیز در این نشست افزود: «متاسفانه اکثر تولیدکنندگان تنها بانک را می‌شناسد و از خدمات سازمان‌های دولتی بی‌اطلا‌ع‌اند. ما می‌دانیم فعالیت در حوزه تولید، مبارزه و ایثار است. به همین خاطر سعی داریم به صنایع کوچک کمک کنیم و تجربیات خود را در اختیار صنایع دیگر (بزرگ و متوسط) قرار دهیم. در این زمینه همانطور که گفته شد صندوق شکوفایی و نوآوری، صندوق توسعه ملی، صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات مشغول فعالیت هستند که می‌توانید از طریق آن‌ها ریسک تولید خود را به حداقل برسانید. به هر حال باید صنایع کوچک و متوسط بتوانند از تجربه‌های موفق خود در جذب تسهیلات و نیز دانش فنی استفاده کنند و این تجربیات را به یکدیگر منتقل کنند.»

پناهی در طول بازدید نیز به تناسب موضوعات مطروحه به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود درباره مسائل مختلف تولید و صنعت پرداخت و تاکید کرد که «باید میان مدیران دولتی و صاحبان بنگاه‌های خصوصی، درخصوص شرایط کشور و مشکلات بخش تولید، درک متقابلی صورت پذیرد. ما از مصائب و گرفتاری‌های بخش تولید کاملا مطلعیم، حتی به دلیل اینکه هر روزه با تعداد زیادی از صنعتگران و در واقع مشتریان صندوق مواجه می‌شویم شاید بتوان گفت به مسائل جزئی‌تری هم از آنچه دیگر صاحبان صنایع می‌‎گویند، واقفیم. اما کار ما صرفا همنوایی نیست و باید واقعیت‌ها را نیز منعکس کرد. به عنوان مثال اگر صاحبان صنایع به دنبال نوآوری، کیفیت و رقابت نباشند، قطعا در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهند شد که حل آن از توان دولت نیز خارج است. در هر صورت می‌دانید که در آن سوی تولید، مشتری و مصرف کننده قرار دارد که نمی توان نسبت به حقوق قانونی آنان بی‌اعتنا بود.»

 

**امیدواری در پایان روز بارانی

در نشست صمیمانه‌ای که این مجموعه در نظر گرفته بود، صحبت‌های زیادی (از مشکلات تولید گرفته تا درددل‌های دوستانه) میان مدیران صندوق و مدیران مجموعه درسا رد و بدل شد و در آخر مدیرعامل صندوق برای رونق بیشتر این مجموعه توانمند و رو به رشد، ابراز امیدواری کرد و قول داد که در حد توان و نیز خارج از وظایف اداری مرتبط با صندوق درصدد رفع مشکلات این واحد و دیگر واحدهای مشابه تلاش کرده یا دست کم این مشکلات را به مقامات مسئول در درون وزارتخانه منعکس کند.»

به این ترتیب بود که با اولین باران پاییزی با آرزوی موفقیت بیشتر و بازگشت توان دوباره به این مجموعه، از تیم همراه و مدیریت کارخانه درسا خداحافظی کردیم و آرزو داشتیم که چتر حمایتی دولت و بویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از پیش بر سر تولیدکنندگان گسترده شود، تا کارخانه‌هایی همچون درسا از تیراژ تولید و استعداد اشتغالزایی خود نکاهند و ضمنا دغدغه تامین مواد اولیه را نیز نداشته باشند.

 

 

 

شنبه ٤ آبان ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: