صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در نشست خبری اعلام کرد :

 

افزایش 2 برابری سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران از افزایش 2 برابری سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و از فعالیت 43 هزار و 650 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی کشور خبر داد.

 

 

محسن صالحی نیا، در نشست خبری 19 مرداد ماه با خبرنگاران با اشاره به نام گذاری 21 مرداد ماه به نام روز صنایع کوچک گفت: بخش اعظمی از صنایع کوچک کشور در شهرک صنعتی کشور مستقر هستند.

او ادامه داد: در شهرک های صنعتی 2 طیف واحد صنعتی مستقرند، واحد هایی که در حال بهره برداری هستند؛ تعداد 43 هزار و 650 واحد وجود دارند که از این تعداد حدود 77 درصد فعال هستند و زمینه اشتغال 710 هزارنفر فراهم آورده اند، همچین22.5 درصد واحد های غیر فعال، با زمینه اشتغال 180 هزار نفر در این شهرک ها مستقر هستند.

وی ادامه داد: بیش از 78 هزار و 800 قرارداد منعقد شده در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد که 16 هزار طرح صنعتی یعنی حدود 40 درصد در مرحله تخصیص زمین و 12 درصد در مرحله دیوار کشی، 10 هزار طرح در مرحله نصب سوله و تجهیزات جانبی و3200 طرح نیز در مرحله نصب ماشین آلات هستند که بزودی وارد چرخه تولید خواهند شد.

صالحی نیا در ادامه بیان کرد: 811 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که حدود 500 مورد شهرک صنعتی و 310 مورد ناحیه صنعتی است و البته 9 منطقه ویژه صنعتی هم در کشور مستقر است. 
این مسئول خاطرنشان کرد: برای تمامی واحد های غیر فعال، برنامه جامعی جهت بازگشت به تولید طراحی و اقدامات اجرایی لازم در دستور کار است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در طی یک سال گذشته بیش از هزارو 350 واحد احیاء و به چرخه تولید بازگشته اند، گفت: حدود 13 هزار واحد با 50 درصد ظرفیت فعال هستند، 10 هزار واحد بین 50 تا 70 درصد ظرفیت و 30 درصد مابقی هم بالای 70 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.

وی با اشاره به زمینه فعالیت این واحد های تولیدی توضیح داد: 17 درصد صنایع مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی ایران، در صنایع غذایی، 22 درصد شیمیایی، 13 درصد صنایع کانی غیر فلزی،27 درصد سلولزی، 5 درصد صنایع نساجی، 4 درصد برق و الکترونیک، 27 درصد صنایع فلزی و 6 درصد در صنایع متفرقه فعال هستند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران گفت: در شهرک های صنعتی تامین زیر ساخت ها یکی از موارد دارای اهمیت بالا در راستای توسعه صنعتی کشور تلقی می‌شود؛ در همین خصوص برای آب مورد نیاز واحدهای مستقر در شهرک ها ظرفیتی بالغ بر 15 هزار 600 لیتر در ثانیه تامین شده و9 هزار و 250 مگاوات برق و 3 هزار کیلومتر شبکه انتقال برق به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: برای کنترل و مدیریت منابع آب و فاضلاب صنعتی در 202 شهرک در قالب 230 مورد، فرآیند تسویه به میزان 175 هزار متر مکعب انجام شده و برای 613 شهرک و ناحیه صنعتی بالغ بر 75 درصد نیاز گاز تامین شده است. همچنین 763 خط تلفن که 380 مورد از شهرک ها دارای فیبر نوری هستند.

وی به کاشت 8.5 میلیون اصله درخت در 7 هزارو 940 هکتار اشاره کرد و توضیح داد: 7 هزار و 940 هکتار به فضای سبز تخصیص یافته است.
صالحی نیا در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فعالیت هزار و 100 واحد صادراتی در شهرک ها، گفت: براساس آخرین آمار در سال گذشته سهم صادرات آنها 4 میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر صمت ادامه داد: 68 شرکت در شهرک ها و در راستای مدیریت صادرات فعال است، و بدین منظور کنسرسیوم های مختلف صادراتی در زمینه های مختلف شکل گرفته است .
وی به شناسایی 466 خوشه صنعتی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: 97 خوشه صنعتی به نام وجود دارد که در این حوزه 40 پروژه در مرحله اجرا است و در سال های آینده به این رقم اضافه خواهد شد.
صالحی نیا به ایجاد سامانه تخصصی آموزشی در فضای مجازی اشاره کرد و توضیح داد: 32 هزارو 700 واحد برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی به صورت کنسرسیوم، خوشه ای و انفرادی شرکت می کنند که تحت حمایت ما هستند

وی همچنین از برگزاری 3 هزارو 500 تور آموزشی و حمایت از هزار پایان نامه خبرداد.
صالحی نیا از راه اندازی سامانه ارائه خدمات تکنیکی، عارضه یابی و رفع بهبود شرایط کسب و کار واحد های کوچک در سطح شهرک ها و نواحی صنعتی کشور خبرداد و گفت: فعالان و تولید کنندگان با مراجعه به واحد های ارائه خدمات، می توانند از خدماتی چون عارضه یابی، بهبود شرایط تامین مواد اولیه و راهکارهایی برای کاهش قیمت تمام شده بهره مند شوند.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به افزایش سرمایه صندوق ضمانت گفت: سرمایه در گردش صندوق ضمانت صنایع کوچک 110 میلیارد تومان است و با تدابیر اندیشیده شده به 2 برابر افزایش پیدا خواهد کرد.

 

 

صالحی نیا با اشاره به اینکه در 77 شهرک و ناحیه صنعتی برنامه توسعه‌ای در نظر گرفته شده است گفت: به صورت کلان در تامین سرمایه در گردش برای واحدها با مشکلات و محدودیت هایی مواجه هستیم، در صورت تخصیص کامل سهم 40 درصدی صنایع از منابع بانک ها، واحدهای کوچک امکان توسعه و فعالیت های بهتری را می یابند.

وی توضیح داد: تامین مواد اولیه بخشی از واحد های کوچک و متوسط وارداتی است و این واحد های در اغلب مسائل در تامین مواد اولیه خود همانند فولاد، آلومینوم و مس مشترک هستند

صالحی نیا ادامه داد: برای تامین مواد اولیه واحد ها با عنایت به فعال بودن صنایع بالا دستی همچون پتروشیمی، فولاد، مس و...، در کشور، در برخی بخش ها با مشکلات هم مواجه هستیم که طی رصد های انجام گرفته از سوی شرکت شهرک های صنعتی استان ها موارد احصاء و در حال اقدام هستیم.

وی با اشاره به قوانین و قوائد اجرایی حاکم بر شهرک های صنعتی توضیح داد: واحد هایی که در شهرک های صنعتی مستقر هستند قوانین مربوط به آن شهرک ها را باید رعایت کنند همانند ساخت وساز، ولی برخی از قوانین همانند تسهیلات و مالیات در سطح کلان است و البته ورود و اعمال نظر دیگر دستگاه ها و سازمان ها همانند شهرداری بدون رعایت ضوابط تعیین شده در این شهرک ها غیر قانونی است.

صالحی نیا در بخش دیگری از سخنان خود به سرمایه صندوق ضمانت اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم سرمایه صندوق را به هزار میلیارد تومان برسانیم می توانیم شرایط بهتری را فراهم کنیم. پیشنهاد این افزایش به مجمع داده شده است و منتظر اظهار نظر آنها هستیم.

وی درباره تامین تسهیلات سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها، گفت: هزینه های تولید در طی 2 سال اخیر افزایش یافته است و یکی از تبصره های قانونی ضرورت افزایش تسهیلات را متذکر می شود؛ با توجه به مصوبات قانونی در خصوص سهم 40 درصدی از تخصیص تسهیلات به بخش تولید، هم اکنون و طبق آمار سال گذشته فقط خدود 30 درصد از منابع بانک ها در اختیار بخش صنعت و معدن بوده است است.

معاون وزیر صمت در ادامه توضیح داد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، مرکز سیاستگذاری خدمات قابل ارائه است و در اصل بسیاری از اقدامات اجرایی و خدمات لازم در شرکت شهرک های صنعتی استان ها انجام می گیرد، در صورتی که واحدی در مراحل دریافت خدمات مورد نیاز در کارگروه های استانی به نتیجه نرسید در سطح ستادی و در خوزه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور، ما به آن رسیدگی می کنیم.

وی از فعالیت میز خدمت الکترونیکی برای ارائه خدمات و تنظیم درخواست های صنعت گران در سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خبرداد.
این مسئول در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در مورد ایجاد واحدهای جدید تولید قطعات خودرو و لوازم خانگی در شهرک‌های صنعتی اظهار داشت: اخیرا تعداد واحد های فعال در زمینه تولید قطعات و مجموعه سازی در شهرک‌های صنعتی افزایش یافته که دلیل آن تأکید بر تقویت داخلی سازی و همچنین روشهای حمایتی وزارت صنعت در مورد ممنوعیت واردات برخی کالاها و توجه شرکت های تولیدکننده به کاهش قیمت تمام شده تولیدشان از محل داخلی سازی است.
وی تأکید کرد: انگیزه بیشتری برای ایجاد واحدهای قطعه سازی در کشور ایجاد شده و بسیاری از واحدهای تولیدی سعی دارند زنجیره تأمین قطعاتشان را ایجاد کنند.

معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در بخش دیگری از صحبت هایش به اشاره به تامین زیر ساخت های شهرک ها صنعتی گفت: در برخی شهرک های صنعتی با کاهش منابع آب مواجه شدیم که در کنار پیگیری های لازم برای استفاده از سایر منابع، نیاز هست که با همکاری مشترک روی مدیریت منابع آب دقت نظر بیشتری داشته باشیم. 
صالحی نیا در پاسخ به سوالی درباره تامین زیر ساخت های شهرک صنعتی عباس آباد توضیح داد: در این شهرک با توسعه واحد ها با 2 مسئله مهم به وجود آمده است، تامین نیاز آب پایدار و دوم منابع زیر زمینی که به دلیل شرایط اقلیمی با چالش روبرو شده اند.

وی ادامه داد: در سال رونق تولید، وظیفه همه دستگاه های مسئول اعم از خدمات رسان و غیره ایجاب می کند تا اقداماتی بهتر و تصمیماتی کارگشاتر اتخاذ کنند.
صالحی نیا در ادامه به برای تامین اب شهرک عباس اباد توضیح داد: در برنامه کوتاه مدت برای تأمین آب شهرک‌های صنعتی از راه تأمین آب از چاه‌های اطراف شهرک صنعتی عباس‌آباد یا انتقال آب از سد ماملو اقدام می‌کنیم.

معاون وزیر صمت گفت: در شهرک های صنعتی ایران بالای 99 درصد واحدهای مستقر از بخش خصوصی هستند. 
او ادامه داد: با توجه به اشتراک نوع مشکلات و مسائل واحدهای صنعتی کشور، برای رفع موانع موجود چند برنامه جامع در دستور کار است که از جمله آن ها می توانیم به اعمال مدیریت روی تامین مواد اولیه وارداتی، تامین کالا ها و قطعاتی که ظرفیت نسبی تولید آن در کشور موجود است و همچنین تامین منابع مالی مورد نیاز واحد ها در دستور کار وزارت صمت قرار دارد. 
صالحی نیا ادامه داد: با ادامه سیاست های حمایتی داخلی سازی قطعات، شاهد توسعه و افزایش واحد های صنعتی جدید در قالب زنجیره تولیدی در سطح کشور خواهیم بود. 
صالحی نیا در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به سوالی درباره فعالیت واحد های تولید سیگار در شهرک های صنعتی گفت: اگر تولید آنها به صورت قانونی و با ارئه مجوزهای زیست محیطی باشد از نظر قانون شهرک های صنعتی هیچ محدودیت و مانعی برای استقرار آنها وجود ندارد.

 

 

 

 

يکشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: