صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک:

 

اجرای "طرح ملی پوشاک"، صنعت نساجی ایران را متحول می کند

بنا به تصمیم سیاستگذاران کشور و به منظور رفع نگرانی‌هایی در خصوص بازگشت وجوه حاصل از تامین مالی بانک عامل،قرار است این صندوق نیز وظیفه صدور ضمانت نامه های مربوط به طرح ملی پوشاک را عهده دار باشد که برای اجرای مرحله اول این طرح در 5 استان کشور حدود 100 میلیارتومان ضمانت نامه صادر خواهد شد.

 

 

رئیس هیأت ‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک از اجرای طرح ملی مشارکت با بودجه و اعتبارات تخصیصی از سوی سازمان برنامه و بودجه و مشارکت چندین نهاد دولتی و خصوصی خبر داد که سبب رونق چشمگیر در صنعت نساجی کشور خواهد شد. 

** صدور ۶۵ درصد ضمانت‌نامه‌ها صندوق، طی ۳ سال اخیر

محمدحسین مقیسه در گفت‌وگو با «صمت»، ضمن اشاره به اقدامات مهم انجام شده در طول عمر 12 ساله این صندوق اظهار داشت. نحوه حضور و دامنه فعالیت های این نهاد در چند سال اخیر به شدت گسترش یافته است به نحوی که حدود ۵ درصد ضمانت‌نامه‌ها در ۹ سال گذشته و ۶۵ درصد مابقی طی ۳ سال گذشته صادر شده است و با افزایش سرمایه، ضریب مشارکت و توسعه طرح‌های مربوط به این مرکز افزایش پیدا می‌کند. 

 

وی سال 97 را سالی سخت برای صنایع کشور برشمرد اما تاکید کرد که خوشبختانه در سال گذشته صندوق موفق شد تا از تمام ظرفیت های خود برای کمک به صنایع کوچک استفاده کند. این نهاد طی سه سال اخیر، با فراهم‌آوری شرایط مناسبی برای تامین مالی بنگاه‌های صنعتی توانسته میزان سرمایه‌گذاری داخلی را افزایش دهد که مطابق گزارش های میدانی و آماری، به رشد قابل توجه اشتغال زایی منجر شده است.

 بنابراین با تجارب اندوخته و مطالعات انجام شده، امیدوارم که در سال جاری عرصه و چشم انداز جدید را پیش روی فعالیت های صندوق باز نماییم.

مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در پاسخ به این سوال که با چه مکانیزمی قادر به ارزیابی میزان اثر بخشی ضمانت نامه های صادره هستید، افزود: چندین سال فعالیت مستمر و وجود کارشناسان خبره و با انگیزه، این صندوق را تبدیل به نهادی حرفه ای کرده است. 

بنابراین صندق ضمانت نه تنها در مرحله اعتبار سنجی تقاضاها، بلکه تمام مراحل بعد از صدور ضمانت نامه ها را نیز به دقت رصد و نظارت می کند و با ارائه مشورت و بعضا تذکر در تلاش است تا تسهیلات دریافتی، در بخش های مرتبط و موثر هزینه شود . در حقیقت اصلی‌ترین معیار ارزیابی ما، بررسی عملکرد و میزان اثربخشی بنگاه‌های صنعتی، پیش و پس از صدور ضمانت‌نامه است. 

 

** مشارکت چندین نهاد دولتی و خصوصی در طرح ملی پوشاک

رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با بیان اینکه ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای طرح ملی پوشاک صادر می‌شود گفت: با تأیید نهایی سازمان برنامه‌وبودجه برای تخصیص اعتباری (طبق تبصره ۱۸ منابع مالی‌)، بخش قابل‌توجهی از افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به این طرح اختصاص داده خواهد شد.

مقیسه با اشاره به افزایش سرمایه این صندوق برای اجرای طرح ملی پوشاک بیان کرد: یکی از پایه‌های اصلی تسریع عملیاتی سازی، سازمان برنامه‌ و بودجه است که با ایفای نقش آن، اجرای این طرح در مناطق محروم و کم برخوردار در اولویت قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه پایلوت طرح ملی پوشاک در ۵ استان به اجرا در می‌آید و در هر استان ۲۰ کارگاه تولیدی فعالیت می‌کند افزود: در نخستین فاز اجرایی این طرح ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای واحدهای مشارکت‌کننده صادر خواهد شد و در مراحل بعدی این مقدار افزایش پیدا می‌کند.

 وزارتخانه‌های کار، تعاون و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه‌وبودجه و انجمن پوشاک و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در طرح ملی پوشاک مشارکت خواهند داشت. سهم مشارکت این صندوق در اجرای این طرح، صدور ضمانت‌نامه برای واحدها مربوطه است.

 

** عدم کفایت سرمایه، تنها دغدغه صندوق برای مشارکت در طرح 

به باور مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، همکاری شایسته دستگاه‌های یادشده و اجرای کامل الگوی این طرح منجر به تحولی عظیم در صنعت نساجی و پوشاک خواهد کشور شد؛ به‌طوری‌که این بخش از صنعت، جایگاه ویژه‌ای را برای ایران در جهان به ارمغان خواهد آورد.

وی در خصوص علل و دغدغه های مشارکت صندوق در این طرح، افزود: نگرانی‌هایی در خصوص بازگشت وجوه حاصل از تامین مالی بانک عامل وجود دارد، به همین منظور سیاست‌گذاران خواستار ورود صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک شدند. 

این نهاد با صدور ضمانت‌نامه برای واحدهای مشارکت‌کننده، بستر مناسب و اطمینان خاطری را برای دیگر عناصر درگیر ایجاد می‌کند. اما مشکل اصلی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، برای اجرای وظایف خود در این طرح به‌ کفایت سرمایه مربوط می‌شود. 

به منظور رفع این مشکل سازمان برنامه ‌و بودجه در نظر دارد، منابع مالی این صندوق را افزایش دهد تا با احتساب ضرایبی سنجیده و منطقی، عهده‌دار تعهدات خود باشیم.

وی در ادامه افزود: طرح ملی پوشاک برای عملیاتی شدن، در نخستین گام، توسط شورای عالی راهبردی مورد کارشناسی قرار گرفته و پس از آن باید به تایید  و تامین مالی بانک عامل برسد.

 

صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک تنها موظف به تامین وثیقه است که در اجرای چنین طرح‌هایی در لایه‌های سوم و چهارم اجرایی‌سازی پروژه‌ها قرار می‌گیرد. اگر چه حجم زیادی از ریسک و تعهدات اجرای چنین طرح هایی بصورت طبیعی متوجه این صندوق خواهد بود اما ما به اجرای موفقیت آمیز و اثر بخش آن سخت خوش بین هستیم.

 

 

دوشنبه ١٧ تير ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: