صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

صدور 1800 فقره ضمانت نامه به ارزش 1000 میلیارد تومان

 

بسیاری از صنایع کوچک را از تعطیلی و بحران عبور داده ایم

در بازدیدهای میدانی سال 97 توسط کارشناسان بخش نظارت صندوق از 165 واحد تولیدی که طی سالهای گذشته از صندوق ضمانت نامه اخذ نموده اند، اشتغال‌زایی به میزان 2000 نفر و سرمایه گذاری به ارزش قریب به210 میلیارد تومان برآورد شده است

 

 

بدون شک نمی توان از صنعت صحبت به میان آورد و نقش صنایع کوچک را در این حوزه نادیده گرفت، چه در بحث اشتغال‌زایی و چه در سهم آن در تولید ناخالص داخلی (GDP).

اقدامات مالی مختلفی جهت حمایت، بهبود و ارتقا صنایع کوچک از جمله تخصیص منابع جداگانه، وام‌های کم بهره و .... وجود دارد. یکی از این راهکارها ایجاد صندوق های ضمانت جهت تسهیل امور در حوزه صنایع کوچک می‌باشد. که در بسیاری از کشورها از مدت ها قبل این اتفاق حادث شده و این صندوق‌ها کمک شایانی به رشد و تقویت صنایع کوچک و متوسط نموده اند.

** کار ما تسهیل روند دریافت تسهیلات است

در ایران، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته  به منظور فراهم آوردن موجبات توسعه سرمایه گذاری بخش غیردولتی در صنایع کوچک، کوتاه کردن مدت زمان طرح‌های اشتغال‌زا و دارای توجیه اقتصادی، با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال 1383 تاسیس شده است.

وظیفه این صندوق طبق اساسنامه آن، تضمین درصدی از اصل و سود اعطایی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به صنایع کوچک می باشد. که البته با مطالعات و بررسی های انجام شده جهت مرتفع نمودن بخشی از نیازهای صنعتگران، از تابستان سال 94، علاوه بر ضمانت نامه های اعتباری که به نفع بانک ها صادر می‌شود، انواع ضمانت نامه پیمانکاری نظیر ضمانت نامه‌های شرکت در مزایده و مناقصه، ضمانت نامه حسن انجار کار و ضمانت نامه پیش پرداخت به سبد محصولات صندوق اضافه شده است که با شرایطی سهل تر و کم هزینه تر از بانک ها در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد.

 

** کمک های صندوق به اشتغال مستقیم منجر شده است

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تا کنون بیش از 1,800 فقره ضمانت نامه به ارزش بیش از هزار میلیارد تومان صادره نموده است که استان گیلان با بیش از 82 میلیارد تومان در صدر فهرست استفاده از خدمات صندوق و استان‌های تهران و ایلام به ترتیب در رتبه های بعدی  می باشند.

 از دیگر اتفاقات مهم می توان به انعقاد تفاهم‌نامه با با 18 بانک و موسسه مالی و اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی نظیر بانک‌های صنعت و معدن، ملی، ملت، کشاورزی، سینا، پارسیان و .... اشاره کرد که بانک صنعت و معدن با بیش از 500 فقره ضمانت نامه به مبلغ نزدیک به 300 میلیارد تومان در رتبه نخست ذی‌نفعان صندوق است.

به طور مسلم موضوع حائز اهمیت در این خصوص بحث اثربخشی ضمانت نامه های صادره صندوق می‌باشد. در بازدیدهای میدانی سال 97 توسط کارشناسان بخش نظارت صندوق از 165 واحد تولیدی که طی سالهای گذشته از صندوق  ضمانت نامه اخذ نموده اند، اشتغال‌زایی به میزان 2000 نفر و سرمایه گذاری به ارزش  قریب به210 میلیارد تومان برآورد شده است که یقینا چنانچه برای کلیه ضمانت نامه های صادره صندوق در نظر گرفته شود به ارقام قابل توجهی دست پیدا خواهیم کرد.

البته کارکردهای صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، محدود به کمک های متعارف در شرایط عادی نبوده است. در شرایط اضطراری ناشی از حوادث غیر مترقبه نظیر وقوع زلزله و سیل نیز، این صندوق خود را موظف به انجام کمک های خارج از روندهای معمول به واحدهای تولیدی و صنعتی آسیب دیده کرده است.

به عنوان مثال در زلزله کرمانشاه با مصوبه هیات مدیره ، تخفیفات قابل توجهی از حیث نحوه دریافت کارمزد و وثایق در حق واحدهای صنعتی این مناطق اعمال شد. در حدی که صدور ضمانت نامه برای واحدهای حقیقی تا مبلغ 200 و برای واحدهای حقوقی تا مبلغ 300 میلیون تومان بدون ارائه وثیقه و صرفا با معرفی ضامن امکان پذیرشد و پرداخت کارمزد ضمانت نامه ها نیز اقساطی شد. همچنین نمایندگان این صندوق با حضور در مناطق سیل زده استان های گلستان و لرستان در ابتدای سال جاری و گفتگو با صاحبان واحدهای آسیب دیده و تشریک مساعی با مقامات استانی، آمادگی خود را برای کمک های ویژه به این مناطق اعلام کردند که گزارش آن به وقت مقتضی ارائه خواهد شد.

 

** اگر سرمایه صندوق افزایش یابد...

در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که  با توجه به تکالیف دولت مبنی بر حضور فعال این صندوق در پیشبرد طرح های ملی اشتغال فراگیر روستایی و عشایری، رونق تولید، پوشاک و چرم،  اهمیت افزایش سرمایه صندوق نمود بیشتری پیدا کرده است.  سرمایه پرداخت شده فعلی صندوق رقمی در حدود 1,100 میلیارد ریال می‌باشد که با توجه به ریسک‌های حاکم بر فضای کسب و کار از یک سو و نیاز به اقدام موثر و حمایت همه جانبه دولت از تولیدکنندگان در شرایط بحرانی تولید و اشتغال از سوی دیگر، مبیّن اهمیت حمایت بیش از پیش و همه جانبه صندوق و پذیرش ریسک در حوزه صنایع کوچک است.

لذا پیشنهاد می شود به منظور امکان تداوم ارائه خدمات به بنگاه های کوچک و نیز مشارکت مؤثر در طرح های ملی فوق الذکر، اقدام عاجل جهت افزایش سرمایه صندوق در نظر گرفته شود. همین بس که سرمایه فعلی صندوق 110 میلیارد تومان است و یکی از  صندوق‌های مشابه  در کره جنوبی که صرفا ۵۰ درصد بازار این کشور را در اختیار دارد، دارای پنج میلیارد دلار سرمایه است.

                            

یادداشت محبوب پناهی،عضو هیأت مدیره و معاون فنی و برنامه ریزی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک 

مندرج در ویژه نامه روز ملی صنعت و معدن روزنامه جهان صنعت

 

 

 

 

 

شنبه ١٥ تير ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: