صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

 

آنچه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک انجام داده و آنچه قادر است انجام دهد

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در سال۱۳۸3 با تصویب مجلس شورای اسلامی تأسیس و از سال ۱۳۸۶ آغاز به فعالیت کرد. این صندوق هم اکنون به عنوان یکی از صندوق های چهارگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول به فعالیت است.

 

 

هدف از ایجاد صندوق، حمایت از سرمایه گذاری بخش غیر دولتی و تسریع و تسهیل در ایجاد و توسعه طرح های اشتغالزا از طریق صدور ضمانت نامه برای صنایع کوچک به عنوان وثیقه جهت اخذ تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و‌اعتباری است. از اینرو، با 18 بانک و موسسه مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی تفاهم نامه همکاری منعقد کرده است که بر این اساس، ضمانت نامه های این صندوق به عنوان جایگزین وثیقه پذیرفته می شود.

** صدور 1800 فقره ضمانت نامه به ارزش 10 هزار میلیارد ریال

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تا کنون بیش از ۱۸۰۰ فقره ضمانت نامه به ارزش ریالی ۱۰۰۰۰میلیارد ریال جهت بهره مندی واحدهای تولیدی صادر نموده و مانده تعهدات ناشی از این میزان ضمانت نامه صادره، بیش از ۶ برابر سرمایه فعلی است که با توجه به استانداردهای جهانی کفایت سرمایه و ریسک حاکم بر اقتصاد کشور، نشانگر بهره گیری از نهایت ظرفیت موجود می باشد.

سرمایه فعلی صندوق ۱۱۰۰ میلیارد ریال است که می بایست این رقم جهت امکان پوشش بخشی از تسهیلات ‌پیش بینی شده برای طرح های اشتغال فراگیر روستایی و عشایری، رونق تولید و طرح ملی پوشاک، به حداقل ۵۰۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد. افزایش سرمایه این صندوق با توجه به تعدد و جایگاه  ویژه صنایع کوچک در اقتصاد ایران و نیز سهم قابل توجه آن در اقتصاد مقاومتی، می تواند به تاثیرات آنی و چشمگیر در حوزه بهبود فضای کسب و کار، حفظ و تقویت واحدهای فعال و فعال سازی واحدهای تولیدی و صنعتی تعطیل و نیمه فعال و به خصوص، گسترش اشتغال مولد، منجر شود.

 

** راهکارهای افزایش سرمایه صندوق

در همین راستا و به منظور تقویت سرمایه صندوق، طی سال ۹۷ 13پیگیری ها و مکاتبات متعددی با وزارت صمت و سازمان برنامه و بودجه کشور انجام پذیرفت که نهایتا منجر به پیش بینی و‌ درج امکان افزایش سرمایه صندوق های ضمانت سرمایه گذاری در مفاد تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور گردید.

 همچنین علاوه بر مسیر مذکور و به موازات آن، طی جلساتی با برخی دستگاه های اجرایی پیشنهاد شد تا در صورت تمایل و به منظور تسهیل در صدور ضمانت نامه جهت واحدهای صنعتی و تولیدی که (آن دستگاهها)  متولی حمایت از آنها میباشند نسبت به تخصیص بخشی از اعتبارات خود تحت عناوین وجوه اداره شده و کمک های فنی و اعتباری برای افزایش سرمایه صندوق و یا سپرده گذاری اقدام نمایند تا امکان صدور ضمانت نامه به صورت مشارکتی و با پشتوانه مزبور از طریق صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به میزان حداقل چهار برابر مبلغ تودیعی فراهم آید.

 

** اهمیت استفاده از وجوه و کمک های اعتباری سایر دستگاهها

مزیت اینگونه بهره برداری از اعتبارات پیش گفته که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد، در قیاس با هزینه نمودن آن به صورت یارانه سود تسهیلات، از آن جهت است که یارانه سود برای یک دوره و یک شخص حقیقی و یا حقوقی مصروف خواهد شد و لیکن اختصاص این مبلغ به منظور پشتوانه سازی برای صندوق جهت صدور ضمانت نامه، امکان بهره مندی چندین باره واحدهای صنعتی از ضمانت نامه های متنوع را برای چندین دوره مهیا خواهد نمود.

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک آماده مذاکره و تشکیل جلسات کارشناسی با دستگاه های اجرایی از قبیل وزارت کار و رفاه اجتماعی، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهانگردی و‌میراث فرهنگی در راستای نیل به اهداف مشترک و گسترش اقدامات حمایتی از طریق فوق الذکر است.

 

یادداشت محمدصادق محمدیاری، معاون مالی و اقتصادی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک 

مندرج در ویژه نامه روز ملی صنعت و معدن روزنامه عصراقتصاد

 

 

سه شنبه ١١ تير ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: