صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

با حضور رئیس مجلس، وزیر امور خارجه و جمعی از فعلان بخش خصوصی

 

همایش روز ملی صنعت و معدن برگزار شد

صبح امروز 10 تیرماه، همایش ملی روز صنعت و معدن با حضور جمعی از مقامات، نمایندگان تشکلهای خصوصی و نیز مدیران و کارشناسان بخش صنعت، معدن و تجارت کشور در محل سالن اجلاس سران برگزار شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، با توجه به نامگذاری دهم تیرماه با عنوان "روز ملی صنعت و معدن"، این مراسم با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر امور خارجه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعی از نمایندگان مجلس و فعالان بخش خصوصی صبح امروز در سالن اجلاس برگزار شد.

*رئیس مجلس شورای اسلامی: بانک‌ها بر واحدهای تولیدی دارای معوقه بانکی سخت گیری نکنند

دکتر علی لاریجانی در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در سالن اجلاس سران با تاکید بر این موضوع بیان کرد: حضور مسئولین در این مراسم، نشانگر همبستگی در قوا برای عبور از این شرایط است.

وی رفتارهای غیرقابل پیش بینی آمریکا را برای همه کشورها مشکل ساز دانست و افزود: شرایطی که آمریکا برای ایران به وجود آورده یک تروریسم اقتصادی است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با پدیده ای به نام ترامپ با آن ادبیات خاصش روبه رو هستیم، این وضع البته ادامه نمی یابد.

لاریجانی با اعلام اینکه از هر پیشنهاد سازنده ای برای حفظ منافع کشور استقبال می کنیم اما بازیچه دست کسی نخواهیم شد، تصریح کرد: مساله اصلی کشور ما این روزها مساله تولید و رونق تولید است.

وی تصریح کرد: به وزیر صمت توصیه می کنم که متناسب وضعیت موجود، شرایط و قوانین برای تولید در نظر گرفته شود.

رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای زنده نگه داشتن تولید، نیاز به سازوکارهای متناسب با شرایط کنونی داریم.

لاریجانی گفت: اگر تولید محور توسعه است باید همه بخش ها به آن کمک کنند، واحدهای تولیدی باید به اندازه توانشان در این شرایط خاص مالیات دهند.

لاریجانی افزود: برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تسهیلات باید در نظر گرفته شود، بانک مرکزی برای زنجیره تولید تسهیلات در نظر گرفته است.

وی گفت: سهم بخش های صنعتی و معدنی از تسهیلات بانکی طبق قانون ۴۰ درصد است، این سهم باید اجرا شود و بانک‌ مرکزی آن را به خصوص در این شرایط لحاظ کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بانک‌ها بر واحدهای تولیدی دارای معوقه بانکی سخت گیری نکنند، بانک مرکزی برای این کار کمک و همکاری کند.

لاریجانی اضافه کرد: برای این دوره محدود سخت، راهکارهای خاصی در نظر گرفته شود که به فعالان تولید سخت نگذرد.

 

*محمدجواد ظریف: به همت تولیدگران، دشمن در جنگ اقتصادی تحمیلی شکست خواهد خورد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، با بیان اینکه در حوزه اقتصادی به همت تلاش صنعتگران و تولیدکنندگان کشورمان، آمریکا نیز شکست خواهد خورد؛ افزود: ایران در چند سال گذشته نشان داد که در برابر احترام با احترام برخورد کرده و در برابر فشارها مقاومت می‌کند.

ظریف تصریح کرد: آمریکا به دنبال شکستن مقاومت و معیشت مردم ایران است. مردمی که در چهار دهه اخیر به خوبی مقاومت کردند و رکن اساسی اقتدار جمهوری اسلامی ایران همین مردم هستند.

وی تاکید کرد: مردم ولی نعمتان ما هستند و بر گردن مسئولان حق بالایی دارند به همین دلیل باید با تأمین معیشت آنها و تقویت تولید برای این مردم همه تلاش خود را انجام دهیم.

وزیر امور خارجه ابراز امیدواری کرد: فعلان صنعتی و معدنی بتوانند با فعالیت شایسته پاسخی مقتدرانه به بدخواهان و آمریکایی‌ها بدهند.

 

* رضا رحمانی: به رغم فشارها، تولید همچنان پابرجاست

در این مراسم رضا رحمانی - وزیر صنعت، معدن و تجارت - با بیان اینکه صنعتگران در سال گذشته جهادی عمل کردند، گفت: با توجه به مشکلات مربوط به نقل و انتقالات مالی و اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها در بخش‌های مختلف، تحلیل‌هایی مبنی بر توقف (بخش) تولید ما تا پایان سال گذشته وجود داشت اما به همت صنعتگران علی‌رغم همه مشکلات، تولید همچنان پابرجا است.

وی افزود: همچنین بانک جهانی که رشد اقتصادی منفی شش درصد را برای ایران پیش‌بینی کرده بود با مشاهده همت صنعتگران پیش‌بینی خود را به حدود منفی دو درصد تغییر داد.

وزیر صمت با بیان اینکه سخت‌ترین روزها گذشته و صنعتگران راهکارهایی برای مقابله با تحریم‌ها ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: شاه بیت کار وزارت صمت در سال گذشته، حفظ تولید موجود بود اما امسال علاوه بر حفظ تولید، نهضت  ساخت داخل و فعال‌سازی معادن نیز آغاز شده است.

 

* غلامحسین شافعی: قانون بهبود فضای کسب و کار باید به صورت کامل اجرا شود

در بخش دیگر مراسم، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه تعهد به اجرای قوانین تصویب شده مجلس باید مورد توجه قرار بگیرد، افزود: یکی از قوانین آماده کردن محیط کسب و کار است، قید و بندها باید برداشته شود.

شافعی بی ثباتی و غیر قابل پیش بینی بودن بهای مواد اولیه را یکی از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی دانست و تصریح کرد: بانکها به دلیل ریسک بالا تمایلی به اعطای وام به واحدهای تولیدی ندارند.

وی ادامه داد: سهم ۳۱.۶ درصدی واحدهای تولیدی از تسهیلات بانکها در سال ۱۳۹۰ هم اکنون به ۲۷ درصد رسیده است که این سهم باید ارتقا و بهبود یابد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بازنگری در مسیر بخش صنعت و ارایه یک استراتژی صنعتی کامل و جامع باید مدنظر قرار بگیرد.

شافعی تصریح کرد:بخش خصوصی تدوین استراتژی صنعتی کشور را می تواند عهده دار شود.

وی در پایان گفت: سیستم انگیزشی و پاداش دهی باید به سمت تولید سوق داده شود، باید نقطه آغاز جدیدی را برای این مسیر ارایه دهیم.

 

* محمدرضا فیاض :بهره مندی برگزیدگان روز ملی صنعت و معدن از خدمات اداری و پشتیبانی وزارت صمت

محمدرضا فیاض رئیس ستاد بزرگداشت مراسم روز ملی صنعت و معدن گفت: هدف از اعلام روز ۱۰ تیر به عنوان روز بزرگداشت صنعت و معدن، فراهم آوردن فرصتی برای قدردانی از فعالان تولید بوده است.

وی ادامه داد: در این مراسم برگزیدگان صنعت و معدن در سال ۹۷ به همگان معرفی و برنامه های سال ۹۸ به سمع و نظر همگان خواهد رسید.

رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن تصریح کرد: از تشکل ها و انجمن های بخش خصوصی برای برگزاری این مراسم تقدیر می کنم. در پایان این مراسم، به تجلیل از برگزیدگان صنعتی و معدنی مبادرت شد. 

 

 

دوشنبه ١٠ تير ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: