صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

 

انتشار شماره دوم خبرنامه دو زبانه «ابزارهای تامین مالی تجاری»

شماره دوم خبرنامه «ابزارهای تامین مالی تجاری» در 40 صفحه و به دو زبان فارسی و انگلیسی، توسط واحد امور بین‌الملل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک منتشر شد.

 

 

 

با توجه به اهمیت روز افزون ابزارهای تامین مالی تجاری (Trade Finance) و نقش آن‌ها در تامین وجوه و کاهش ریسک معاملات بنگاه‌ها، تصمیم بر آن شد که خبرنامه‌ای در این زمینه تهیه و گزیده‌ای از اخبار این صنعت در دنیا اطلاع‌رسانی شود. با توجه به گستردگی حوزه تامین مالی تجاری، تاکید بر آنست که اخبار مربوط به ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های اعتباری در اولویت باشند. البته بروز همه‌گیری ویروس کرونا و تبعات مالی و اقتصادی آن، باعث شده که بخش اعظم اخبار فعلا به این موضوع اختصاص یابد. به علاوه در بخش پایانی، یادداشتی کوتاه در زمینه تامین مالی و یا ضمانتنامه‌های اعتباری  ارائه خواهد شد. درضمن با هدف گسترش ارتباطات بین المللی این صندوق، خبرنامه دوزبانه تدوین شده  است، اگرچه متون انگلیسی و فارسی در این خبرنامه لزوما متناظر نیست.

 

 موضوع ویژه شماره دوم خبرنامه « ایزارهای تامین مالی تجاری»، تداوم بحران اقتصادی و مالی در جهان بواسطه همه‌گیری ویروس کرونا و واکنش‌های نهادهای ملی و بین‌المللی است.

 

در مقدمه خبرنامه آمده است:

 

در حال حاضر، در اواخر ماه سپتامبر 2020 (شهریور 1399)، هنوز همه‌گیری ویروس کرونا کنترل نشده و بی محابا می‌تازد. بواسطه تاثیرات آن در حوزه بهداشت، مالی و اقتصاد، بسیاری از کشورها، ملت‌ها و کسب وکارها در وضعیت بدی بسر میبرند. در واقع جهان با یک بحران همه‌جانبه بویژه یک رکود اقتصادی بی‌سابقه مواجه شده است.

 

بنابر اظهارات مقامات بانک جهانی، دخالت مستقیم دولت‌ها در ترمیم آسیب‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا حیاتی است و در صورت عدم دخالت دولت‌ها بهبود اقتصادی کشورها زمان بیشتری خواهد برد. در این میان سرعت واکنش دولت‌ها در ارائه انواع ابزارهای حمایتی نقش مهمی دارد. بویژه حمایت دولت‌ها از جریان تامین مالی تجاری به عنوان شاهرگ اصلی خونرسانی به تجارت بین الملل بسیار حائز اهمیت است.

 

بر طبق نظر «آندریاس کلاسون»، یکی از صاحبنظران حوزه تامین مالی تجاری و بیمه اعتباری، کشورهای مختلف بویژه اروپایی معمولا در پنج قالب سعی کرده اند به بحران فعلی بوجود آمده در حوزه مالی و تجاری پاسخ دهند. 1) کمک‌های بلاعوض برای برآوردن نیازهای فوری و ضروری به نقدینگی، 2) تضمین از سوی دولت‌ها برای حصول اطمینان از تداوم اعطاء وام از سوی بانک‌های تجاری، 3) ارائه وام از سوی نهادهای دولتی/عمومی با نرخهای بهره یارانه‌ای، 4) کمک‌های مستقیم به بانک‌ها و 5) انعطاف در استفاده از ابزارهای کاهش ریسک در تجارت برون مرزی. این مورد آخر عمدتا به ریسک‌های غیرقابل فروش مربوط بوده که این امکان را فراهم می‌آورد که بیمه اعتبار صادراتی کوتاه مدت (که معمولا از سوی بیمه گران خصوصی ارائه می‌شود)، در این بحران فعلی از سوی اگزیم بانک‌ها و «موسسات بیمه اعتبار صادراتی» (ECAs) نیز ارائه شود.

 

در میان کلیه کسب و کارهای نیازمند به کمک، تاکید زیادی بر روی بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، به نحوی که در ماه مارس 2020، یک کارزار از سوی اتاق بازرگانی بین الملل با عنوان «بنگاه‌های کوچک و متوسط را نجات دهیم» شروع شد، که این خود یک نمونه از تلاش‌هایی است که نهادهای مختلف برای حصول اطمینان از تامین نیازهای مالی این بنگاه‌ها انجام دادهاند، این اطمینان که کسب و کار برای هرکس، در هر جا و هر روز در جریان است.

 

خبرنامه را در اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

سه شنبه ٦ آبان ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: