صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

 

پیش بینی FCI در مورد آینده فاکتورینگ در جهانِ پس از کرونا

FCI مهمترین انجمن بین المللی در حوزه فاکتورینگ و تامین مالی حسابهای باز درون مرزی و حساب‌های دریافتی تجاری بین‌المللی است. «پیتر مولروی» بعنوان دبیرکل این اتحادیه، درخصوص اثرات همه‌گیری ویروس کرونا و تبعات اقتصادی و مالی آن بر صنعت فاکتورینگ، نظرات خود را در مقاله ای در پایگاه اینترنتی انجمن «تامین مالی جهانی» (TFG) بیان داشته است که گزیده ای از آن در ذیل آمده است.

 

 

 

بر اساس تجارب تاریخی بحران‌های مالی دهه‌های گذشته، می‌توان در مورد آینده نیز حدس‌هایی زد. البته این بحران فعلی با بحرانهای قبلی اقتصادی تفاوت‌هایی داشته است، ولی با این وجود می‌توان موارد ذیل را برای آینده فاکتورینگ در دنیا پیش‌بینی کرد: 

 

1. محدود شدن ارائه تسهیلات از سوی بانک‌ها: انتظار می‌رود که بانکهای تجاری با مسئله اعطای اعتبارات محتاطانه‌تر برخورد و در نتیجه خطوط اعتباری بویژه برای بنگاه‌های کوچک و متوسط را محدود کنند. این مسئله فرصت‌های جدید بسیاری را برای صنعت فاکتورینگ بوجود خواهد آورد که زمزمه هایی در این خصوص از برخی اعضاء FCI شنیده شده است.

 

2. کاهش نقدینگی با تاثیر چشمگیر بر روی شرکت‌های فاکتورینگ تجاری و موسسات مالی غیربانکی: نقدینگی به وفوری گذشته نخواهد بود. «موسسات مالی غیربانکی» و «شرکتهای فاکتورینگ تجاری» که بیشترین آسیب را از این موضوع می‌بینند، میزان ارائه نقدینگی به بنگاه‌های کوچک و متوسط را کاهش خواهند داد. در نتیجه شرکت‌ها تمایل خواهند داشت بمنظور حصول اطمینان از تداوم پایداری فعالیت شرکت، منابع مالی خود را تنوع بخشند.

 

3. کند شدن روند وصول مطالبات و بلندمدت شدن پرتفوهای اعتباری: انتظار می‌رود که روند وصول مطالبات کند شود و دوره اعتبار پرتفوی اعتباری شرکتها افزایش یابد که این امر عمدتا بواسطه نکول در پرداخت و سایر عوامل مربوطه خواهد بود. با توجه  به اطلاعات بدست آمده از editfactoring (شبکه انتقال داده‌ها در حوزه فاکتورینگ، همانند سوئیفت)، اعضاء FCI از دسامبر 2019 تا  آوریل 2020، 160% افزایش در عدم پرداخت صورتحسابهای سررسید شده تجربه کرده‌اند.

 

4. افزایش دوره اعتبار: انتظار می‌رود که بنا به تقاضای بدهکاران در سراسر دنیا، دوره اعتبار معاملات افزایش یابد. یکی از اعضای اصلی این اتحادیه گزارش کرده که 30% پرتفوی دریافتنی‌های معوق آنها، تا 90 روزه تمدید شده‌ است، برخی اعضاء دیگر تمدید تا 180 روز را نیز تجربه کرده‌اند.

 

5. کاهش یا لغو خطوط بیمه اعتباری: بیمه‌های اعتباری تحت تاثیر این بحران قرار خواهند گرفت که متعاقب آن دسترسی مشتریان/بدهکاران به این خدمات محدود خواهد شد. از تعدادی از اعضاء شنیده شد که خطوط بیمه‌های اعتباری لغو شده و یا کاهش یافته است.

 

6. افزایش نرخ تنزیل: با توجه به آنکه زنجیره‌های عرضه بواسطه افزایش بی ثباتی‌های ژئوپلتیک دچار وقفه شده‌اند، انتظار می‌رود که نرخ تنزیل افزایش یابد. در نیمه اول سالجاری، اعضاء FCI حدود 40% افزایش در نرخ تنزیل گزارش کرده‌اند.

 

7. کاهش حجم کسب و کار فاکتورینگ: بواسطه کم شدن میزان صدور صورتحسابهای جدید درنتیجه تضعیف اقتصادی و نیز کاهش قیمتهای کالاهای اساسی، انتظار می‌رود که حجم کسب و کار فاکتورینگ نیز کاهش یابد. درهرحال، تورم غیرقابل اجتناب هست، که این امر خود تاثیر مثبتی بر روی حجم معاملات فاکتورینگ در سال جاری خواهد داشت. درکل این اطمینان وجود دارد که در کل معاملات فاکتورینگ در دنیا در سال 2020 کاهش چشمگیری داشته باشند و کاهشی بیشتر از 3% کاهش سال 2009 را تجربه کنند.

 

8. کاهش حجم استقراض کسب و کارها: بواسطه افزایش کارائی و بهبود مدیریت موجودی، و همچنین توانائی وام‌گرفتن از بانکها با نرخ پائین‌تر، شرکتها تمایل کمتری به استقراض خواهند داشت. درهرحال با توجه به بحران موجود، پیش بینی می‌شود علیرغم کاهش حجم معاملات فاکتورینگ، میزان پیش پرداخت به حسابهای فاکتورینگ افزایش یابد.

 

9. ازبین رفتن تعدادی از شرکتهای فناوری مالی (Fintech): جالب است که در سالهای گذشته شرکتهای فناوری فعال در حوزه مالی (فینتک)، رشد قابل توجهی داشته و در کارشان نیز موفق بوده‌اند. ولی انتظار می‌رود که بواسطه افزایش زیانها و کلاهبرداری و همچنین سخت‌تر شدن شرایط برای دسترسی به منابع مالی برای سرمایه، تعداد زیادی از شرکتهای فینتک حذف شوند.

 

10.فریز شدن یا حذف برنامه‌های تامین مالی زنجیره عرضه (SCF) و یا فاکتورینگ معکوس: استفاده کنندگان از برنامه‌های تامین مالی زنجیره عرضه و یا فاکتورینگ معکوس به مشکل برخواهند خورد. بسیاری از این برنامه‌ها تعهدی برای تداوم ندارند، بنابراین در شرایط فعلی به احتمال زیاد یا فریز شده و یا حذف خواهند شد، بویژه برنامه‌هایی که برای شرکتهای با درجه غیرصرفه سرمایه‌گذاری (BB+) و یا پائین‌تر هستند. چنین مسئله ای هم اکنون در صنعت خودرو در جهان مشاهده شده است، که تکرار وقایع دوران «رکود بزرگ» است و این امر باعث خواهد شد که شرکتها همواره بخاطر داشته باشند که منابع نقدینگی‌ آنها باید تنوع لازم را داشته باشد.

 

آینده فاکتورینگ در دنیا

 

با توجه به آنکه بانکها اعطاء تسهیلات خود را کاهش خواهند داد، شرکتها بویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکتهایی که بدنبال روشهای جایگزین جدید برای تامین مالی سرمایه در گردش خود هستند، به سمت فاکتورینگ روی خواهند آورد و بدین ترتیب طی این بحران و بعد از آن، تقاضا برای فاکتورینگ بالا خواهد رفت. درضمن با توجه به افزایش قابل توجه بی‌ثباتی محیط کسب و کار، شرکتها بدنبال روشهایی برای کاهش ریسک دریافتنی‌های خود خواهند بود.

 

درهرحال، مطالبات یا همان دریافتنی‌ها بعنوان یک طبقه از دارائی‌های یک شرکت، بطرز بی سابقه‌ای به بوته آزمایش گذاشته خواهند شد. البته ماهیت ایمن و نیز امکان کنترل آن از طریق فاکتورینگ، باعث افزایش جذابیت آنها خواهد شد. اگر بخواهیم از دیدگاه تاریخی به قضایا نگاه کنیم، زمان حال حاضر یکی از برهه‌های مهم تاریخ است که به نفع صنعت فاکتورینگ تمام خواهد شد. آنطور که «وارن بافت» یکی از بزرگترین سرمایه گذاران و ثروتمندان دنیا به طنز گفته، «علیه‌اش شرط نبندید» زیرا صنعت فاکتورینگ همچنان باعث شگفتی خواهد شد و شرکتهای سراسر دنیا بویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط را حمایت خواهد کرد.

 

*ترجمه و تلخیص از وب سایت Trade Finance Global website  

 

 

 

 

 

 

يکشنبه ٢٧ مهر ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: