صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

عملکرد صندوق در دولت یازدهم و دوازدهم مندرج در روزنامه ايران

 

رشد 80 درصدی صدور ضمانت نامه برای صنایع کوچک

طی سال های اخیر، در نتیجه بهبود فرآیند اعتبارسنجی با استفاده از ترکیب مدل هوشمند (استخراج شده از الگوی شبکه عصبی) و مدل وزن دهی، تا حد زیادی به کاهش ریسک صدور ضمانت نامه های صندوق کمک کرده است.

 

 

 

صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با هدف فراهم آوردن موجبات توسعه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در صنایع کوچک و  نیز کوتاه کردن مدت زمان اجرای طرح های اشتغالزا و دارای توجیه اقتصادی، با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته از طریق تضمین و تسهیل در توثیق تسهیلات اعطایی به صنایع کوچک، در سال 1383 تاسیس و اولین ضمانت نامه در سال 86 صادر شد. در حال حاضر، صنایع کوچک حدود 80 هزار واحد تولیدی و بیش از 90 درصد از صنایع کشور را شامل می شود.

 

 

کارکردهای اصلی صندوق و تفاهم نامه ها

مشکل بزرگ صنایع کوچک، فقدان وثایق کافی جهت استفاده از تسهیلات بانکی است به همین دلیل، یکی از مهمترین وظایف و کارکردهای صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، صدور ضمانت نامه جهت کسری وثایق صنایع کوچک نزد نظام بانکی و موسسه های مالی اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی است. تاقبل از شروع دولت یازدهم کلا با 4 بانک تفاهم نامه همکاری امضاء شده بود اما اکنون با 18 بانک و موسسه مالی دارای مجوز از بانک مرکزی تفاهم نامه همکاری منعقد شده است که از جمله می توان به بانک های:  ملي، سپه، رفاه کارگران، كشاورزي، ملت، تجارت، توسعه صادرات، صنعت و معدن، پارسیان، پست بانک، سينا، پاسارگاد، ایران زمین،آینده، اقتصاد نوین، انصار و موسسه اعتباري كوثر و صندوق کارآفرینی امید اشاره کرد.

 

تنوع محصولات و خدمات صندوق

گستره و تنوع خدمات این صندوق از زمان تاسیس تا کنون، بطور مستمر در حال افزایش بوده است. مهمترین محصولات و خدمات این صندوق در قالب صدور ضمانت نامه عبارتند از:

الف) ضمانت‌نامه‌های اعتباری

o       ضمانت‌نامه اعتباری (صادره به نفع بانک‌ها)

o       ضمانت‌نامه اعتبار خرید کالا (صادره به نفع تامین کنندگان مواد اولیه)

 

ب) انواع ضمانت‌نامه‌های پیمانکاری

o       ضمانت‌نامه شرکت در مناقصه / مزایده

o       ضمانت‌نامه حسن انجام کار

o       ضمانت‌نامه پیش پرداخت

 

آمار صدور ضمانت نامه ها در دولت تدبیر و امید نسبت به ادوار قبلی 80 درصد رشد داشته است. بطور مثال در دولت دهم تنها ۴۰۴ فقره ضمانت نامه برای واحدهای صنعتی کوچک صادر و یا تمدید شده که مجموع ارزش این ضمانت نامه ها ۱۸۱۹ میلیارد ریال بود. اما این رقم در دولت اول تدبیر و امید(دولت یازدهم) به  ۷۲۷ فقره به ارزش ۳۳۷۰میلیارد ریال و در دولت دوازدهم به 839 فقره به ارزش 6176 میلیارد ریال رسیده است.

 

اولویت‌های صدور ضمانت‌نامه

به استناد مصوبه هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، به تاریخ 13/06/1397 و به منظور حمایت بیشتراز بنگاههای موفق و تعیین تکلیف طرح های ناتمام، صدور ضمانت نامه توسط صندوق برای طرح ها به شیوه زیر اولویت بندی شد:

 

o       طرح‌های دانش بنیان (دارای مجوز دانش بنیان)

o       واحد های صادراتی (دارای سوابق صادراتی در 3 سال گذشته)

o       طرح های ایجادی با پیشرفت فیزیکی حداقل 60 درصد

o       تامین سرمایه در گردش جهت افزایش ظرفیت تولید برای واحدها

o       طرح های توسعه ای که با ظرفیت کامل در حال حاضر فعالیت می‌نمایند

o       طرح های اشتغال‌زا (طرح هایی که نسبت سرمایه‌گذاری به اشتغال پایین داشته باشند)

 

 

رویدادهای مهم صندوق در دولت یازدهم و دوازدهم

 

علاوه بر افزایش آمار صدور ضمانت نامه ها، طی سه سال اخیر، چند رویداد مهم اتفاق افتاده است که هریک می تواند بر شیوه کار، کارایی و جهت گیری های آینده صندوق، تاثیر تعیین کننده داشته باشد:

 

1-خروج از فهرست بنگاه‌های قابل واگذاری

 

در سال های گذشته صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در فهرست بنگاهایی قابل واگذاری قرار گرفته بود که محدودیت ها و مشکلات فراوانی برای فعالیت های متعارف و اثربخش صندوق در کمک به صنایع کوچک ایجاد کرده بود. بعد از دو سال تلاش گسترده صندوق و حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، نهایتا به استناد تصویب نامه شماره 107798/ت 55613 ه مورخ 5/8/1397 هیات محترم وزیران و در تاریخ 1/11/97 ، صندوق از فهرست واگذاری ها خارج شد.


2-مشارکت در طرح ملی پوشاک

 

طرح توسعه‌ای تولید پوشاک در مناطق روستایی و محروم از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و انجمن صنایع پوشاک ایران پیشنهاد شده و این صندوق مسئولیت صدورضمانت نامه را عهده دار شده است. به همین منظور و در اجرای جز (4) بند (الف) تبصره 18 قانون بودجه مبلغ 1000 میلیارد ریال تخصیص داده شده و  در تاریخ 02/11/1398 به حساب صندوق واریز شد. اجرای این طرح می تواند تحولی در صنعت پوشاک کشور ایجاد کند و حوزه فعالیت های صندوق را وسعت بخشد.

 

3- افزایش سرمایه صندوق طی دو مرحله در دولت یازدهم و دوازدهم

 

افزایش سرمایه صندوق در بند «ز» تبصره 5 ماده واحده قانون بودجه سال 1394 به میزان 25 میلیون دلار با نرخ روز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی شده بود و در مورخ 28/12/1393 از طرف مجلس به دولت ابلاغ و معادل ریالی آن به مبلغ 742,174,999,874 ریال در تاریخ 13/08/1394 به حساب صندوق واریز شد.

علاوه بر آن در سال گذشته نیز با پیگیری های انجام شده، به سرمایه صندوق 1.000 میلیارد ریال افزوده شده است که این افزایش سرمایه می تواند به گسترش فعالیت های آتی در چهارچوب وظایف قانونی کمک کند.

 

4-بهبود روند اعتبار سنجی و کاهش زیان های صندوق

 

طی سال های اخیر، در نتیجه بهبود فرآیند اعتبارسنجی با استفاده از ترکیب مدل هوشمند (استخراج شده از الگوی شبکه عصبی) و مدل وزن دهی، تا حد زیادی به کاهش ریسک صدور ضمانت نامه های صندوق کمک کرده است. همچنین با کمک واحد حقوقی صندوق و در راستای صیانت از اموال بیت المال مبلغ 544 میلیارد ریال از بدهی های معوقه افراد به صندوق وصول شده است.

 

جدول مقایسه ای ضمانت نامه صادره و تمدید در راستای دو راهبرد وزارتخانه متبوع در دو حوزه «جهش تولید» و «اتمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام»  از ابتدای دولت دوازدهم به شکل زیر قابل نمایش است:

 

 

 

 

 

 

شنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: