صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

نگاهی به پرونده تلاشگران حوزه صنعت، معدن و تجارت در هفته دولت

 

ارتقای تولید فولاد خام کشور به 30 میلیون تن در سال 99/ رشد 80 درصدی تولید فولاد خام/ فعالیت 72 هزار واحد صنعتی و 6 هزار معدن فعال در سال 99

به بهانه هفته دولت نگاهی به پرونده تلاشگران حوزه صنعت، معدن و تجارت انداختیم که از ارتقای تولید فولاد خام تا رشد ۴۳ درصدی ظرفیت تولید داروی انسانی و فعالیت 72 هزار واحد صنعتی و 6 هزار معدن فعال در سال 99 خبر می‌دهد.

 

 

تولید کالاهای منتخب معدنی به همت تلاشگران حوزه صنعت و معدن و برنامه‌ریزی‌های انجام شده پس از انقلاب شکوهمند اسلامی ارتقاء قابل توجهی پیدا کرد و محصولاتی از جمله کنسانتره آهن، گندله، آهن اسفنجی،کنسانتره مس و مس کاتد که در ابتدای انقلاب فاقد تولید بوده اند، در سال 1399 جهش تولید بیش از چند برابری را تجربه کرده اند.

 

در زمینه کنسانتره در سال 1357 و در ابتدای انقلاب تولیدی نداشتیم اما تولید این ماده معدنی به 23 میلیون و 820 هزار تن در سال 1392 رسید و امسال نیز تا 50 میلیون تن ارتقا یافت که میزان رشد برنامه تولید سال 1399 نسبت به عملکرد سال 1392، به میزان 110 درصد بوده است.

 

در بخش گندله نیز در ابتدای انقلاب فاقد تولید بوده ایم اما تولید گندله در سال 1392 به 20 میلیون و 760 هزار تن و در سال 1399 به 45 میلیون تن رسید که ارتقای 117 درصدی میزان رشد برنامه تولید 1399 نسبت به عملکرد 1392 را شاهد بوده ایم.

 

میزان تولید آهن اسفنجی نیز که در ابتدای انقلاب صفر بوده است به ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در سال 1392 رسید که در سال ۱۳۹۹ به ۲۸ میلیون تومان ارتقا یافت. میزان رشد برنامه تولید سال 1399 نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۲ نیز ۸۰ درصد بوده است.

 

از سوی دیگر تولید فولاد خام کشور که در سال ۱۳۵۷ به میزان ۳۶۸ هزار تن بوده است، در سال ۱۳۹۲ به ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن ارتقاء پیدا کرد. میزان رشد تولید این ماده معدنی در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۵۷ به میزان 4275 درصد بوده است.

 

تولید فولاد خام کشور در سال 1399 به میزان ۳۰ میلیون تن افزایش یافت که میزان رشد برنامه در این سال نسبت به عملکرد سال 1392، به میزان ۸۶ درصد شده است.

 

در حوزه تولید آلومینیوم نیز در ابتدای انقلاب ۱۸ هزار تن تولید داشتیم که این میزان در سال ۱۳۹۲ به ۳۲۸ هزار تن رسید که میزان رشد نسبت به سال 1357 ارتقای 1722 درصدی داشته است.

 

تولید آلومینیوم کشور در سال ۱۳۹۹ به ۴۰۰ میلیون تن ارتقا یافت و میزان رشد برنامه تولید ۹۹ نیز نسبت به عملکرد ۹۲ حدود ۲۲ درصد بوده است.

 

در حوزه تولید کنسانتره مس نیز در ابتدای انقلاب تولیدی نداشتیم که این میزان در سال ۱۳۹۲ به ۷۸۳ هزار تن و در سال ۱۳۹۹ به یک میلیون و ۱۷۰ هزار تن ارتقا یافت. میزان رشد برنامه تولید در سال ۹۹ نسبت به عملکرد ۹۲ نیز ۴۹ درصد بوده است.

 

در حوزه تولید مس کاتد نیز در ابتدای انقلاب تولیدی نداشتیم و در سال ۱۳۹۲ میزان تولید به 186 ۱۳۹۰هزار تن و در سال 1399 به 280 هزارتن رسید که میزان رشد برنامه ۵۱ درصد بوده است.

 

* فعالیت 72 هزار واحد صنعتی و 6 هزار معدن فعال در سال 99

 

به همت تلاشگران عرصه صنعت و معدن شاخص های صنعتی و معدنی ارتقاء قابل توجهی پیدا کرد و با برنامه ریزی‌های انجام شده به سمت خودکفایی در محصولات مورد نیاز وارداتی و قطع وابستگی ها حرکت کردیم.

 

تعداد واحدهای صنعتی در سال ۱۳۵۷ و در ابتدای انقلاب ۱۵۰۳ واحد بوده که در تیرماه ۱۳۹۹ (امسال) به ۷۱ هزار و 998 واحد رسیده است.

 

همچنین تعداد معادن فعال در ابتدای انقلاب ۱۹۵ معدن بوده که در تیرماه امسال به ۶۱۰۷ معدن ارتقاء یافته است. تعداد واحدهای صنفی نیز از ۳۵۰ هزار واحد در ابتدای انقلاب به ۲ میلیون و ۷۶۱ هزار واحد در تیرماه ۱۳۹۹ ارتقا یافته است.

 

از سوی دیگر برگزاری میزهای ساخت داخل برای تامین محصولات، تجهیزات و ملزومات مورد نیاز حوزه صنعت و معدن با استفاده از توان تولیدکنندگان داخلی برای قطع هر گونه وابستگی و خودکفایی در دولت تدبیر و امید دستور کار قرار گرفت.

 

کاهش ارزبری و صرفه جویی در منابع ارزی کشور، رونق تولید و اشتغالزایی بیشتر از دستاوردهای این میزهای تخصصی بود است که در قالب نهضت ساخت داخل در دولت تدبیر و امید پیگیری و انجام شد.

 

تاکنون ۱۱ میز تعمیق ساخت داخل با میزان کاهش ارزبری 1045 میلیون یورو برگزار شده است. از این میزان ۱۴۳ میلیون یورو سهم تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی و ۱۱۸ میلیون یورو سهم مخابرات، برق و الکترونیک بوده است.

همچنین کاهش ارزبری حوزه خودرو و موتورسیکلت ۳۴۱ میلیون یورو و کاهش ارزبری در صنعت فولاد و مس نیز ۴۴۳ میلیون یورو شده است.

 

*رشد ۴۳ درصدی ظرفیت تولید داروی انسانی در پایان تیرماه ۹۹ نسبت به سال ۹۲

 

بنابر آمار ارائه شده از سوی اداره کل آمار و فرآوری داده‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت ایجاد شده در برخی محصولات منتخب در دوره زمانی پایان تیرماه ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۲، با رشد قبال توجهی مواجه بوده و در تولید اقلامی مانند کاتد مس، رشد ۹۷ درصدی و داروی انسانی افزایش ۴۳ درصدی را ثبت کرده است.

 

بر اساس این گزارش ظرفیت تولید نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی افزایش ۹۸ درصدی و ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ‌رشد ۳۶ درصدی داشته است.

 

افزایش ۸۳ درصدی ظرفیت تولید محصولات فولادی و ۷۰ درصدی ظرفیت تولید فولاد خام از دیگر شاخص های مثبت عملکردی در ارتقای ظرفیت تولید محصولات منتخب صنعتی و معدنی در پایان تیرماه ۹۹ نسبت به سال ۹۲ در کشور بوده است.

 

در این گزارش میزان رشد ظرفیت تولید لاستیک خودرو 54 درصد و افزایش ظرفیت تولید شمش آلومینیوم ۳۷ درصد اعلام شده است.

 

*رشد 80 درصدی تولید فولاد خام در پایان تیرماه ۹۹ نسبت به سال ۹۲

 

بنابر آمار ارائه شده از سوی اداره کل آمار و فرآوری داده‌های وزارت صمت، میزان رشد تولید محصولات منتخب در ۴ ماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ در اقلامی مثل نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی، فولاد خام، کاتد مس، داروی انسانی، محصولات فولادی، پتروشیمی، لاستیک خودرو و شمش آلومینیوم دارای رشد جهشی بوده است.

 

بنابراین گزارش تولید نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی در این بازه زمانی ۵۶۱ درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین میزان رشد تولید فولاد خام ۸۰ درصد، کاتد مس ۵۷ درصد و داروی انسانی ۴۲ درصد اعلام شده است.

 

بر اساس این گزارش میزان افزایش تولید پتروشیمی ۲۷ درصد، لاستیک خودرو ۲۴ درصد و شمش آلومینیوم ۲۳ درصد بوده است.

 

 

منبع: شاتا

 

 

دوشنبه ٣ شهريور ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: