صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

نگاهی به تجربه لهستان، دانمارک، نروژ و فرانسه در ایام کرونا

 

موسسات بیمه اعتبار صادراتی اروپا، از کسب و کارها چگونه حمایت کردند؟

موسسات بیمه اعتبار صادراتی(ECAs) یا همان صندوق‌های ضمانت صادرات در اروپا برنامه های حمایتی جدیدی از کسب و کارهای آسیب دیده از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام و اجرا کرده اند.

 

 

 

گسترش سریع ویروس کرونا تاکنون تاثیر بسزایی بر حمل و نقل دریایی و خطوط اعتباری گذاشته، به نحوی که دغدغه‌هایی برای وارد آمدن آسیب جدی به تولید ناخالص داخلی جهانی و همچنین کند شدن روند تجارت جهانی در بلندمدت بوجود آمده است.

 

موسسات بیمه اعتبار صادراتی(ECAs) یا همان صندوق‌های ضمانت صادرات در اروپا برنامه های حمایتی جدیدی از کسب و کارهای آسیب دیده از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اعلام کرده اند.

 

با توجه به این مسائل، موسسات بیمه اعتبار صادراتی برنامه‌های جدید و فوق العاده‌ای در پاسخ به این بحران اعلام کرده اند، تا این اطمینان حاصل شود که کسب و کارها به منابع تامین مالی دسترسی کافی داشته و می‌توانند همچنان به صادرات کالا بپردازند.

 

موسسه بیمه اعتبار صادراتی لهستان (KUKE) اعلام کرده است با توجه به کاهش تجارت جهانی، 100 درصد ریسک‌های سیاسی و تجاری صادرکنندگان و یا بانک هایی که این معاملات صادراتی را فاینانس و یا ریفاینانس می‌کنند را می‌پذیرد. ارائه این پوشش بلافاصله شروع خواهد شد. این نوع بیمه‌نامه برای کلیه پروژه های صادراتی با بازپرداخت دو سال یا ییشتر قابل اعمال بوده و این پوشش تا پایان سال 2020 تداوم می‌یابد.

هدف از این برنامه جدید حصول اطمینان از تداوم حمایت و تامین مالی بانک‌ها از پروژه های صادراتی است. با توجه به آنکه KUKE 100 درصد ریسک معامله را می پذیرد، بانک‌ها نیازی به ذخیره گیری برای ریسک احتمالی قصور خریدار خارجی این قراردادها ندارند.

به عبارتی ریسک بانک ها در اینگونه تامین مالی‌ها صفر است. پرتفوی KUKE عمدتا شامل پروژهایی در بخش‌های ساخت و ساز، ماشین آلات، حمل و نقل و ساخت کشتی است. این درحالیست که به طور معمول این موسسه 90 الی 95 درصد ریسک یک معامله را پوشش می‌دهد.

موسسه بیمه اعتبار صادراتی نروژ (GIEK) یک «طرح ضمانتی» 522 میلیون دلاری برای پوشش ریسک اعطای وام به خطوط هواپیمایی راه اندازی کرده است. بخش حمل و نقل هوایی بواسطه کاهش شدید ترافیک هوایی، در وضعیت بحرانی است. خطوط هواپیمایی بخش مهمی از زیرساخت کشور نروژ را تشکیل می دهند.

 این برنامه این امکان را فراهم می‌کند تا این خطوط هواپیمایی از بانک‌های تجاری به پشتوانه ضمانتنامه این موسسه (بعنوان یک نهاد دولتی با رتبه AAA ) اعتبار اخذ کنند. بنابر اظهارات مدیران این موسسه، این برنامه به محض تایید دولت قابل اجراء خواهد بود که البته تاییدیه مقامات نظارتی «منطقه تجارت آزاد اروپا» نیز ضروری است.

موسسه بیمه اعتبار صادراتی دانمارک (EKF) نیز دست به ابتکار عمل جدیدی زده است. صادرکنندگان این کشور که فشار شدیدی را بواسطه بحران موجود تحمل می‌کنند، به پشتوانه بیمه اعتباری این موسسه می‌توانند تا سقف 180 میلیون دلار از وام‌های عملیاتی ارائه شده از سوی بانک‌های این کشور برای سفارش‌های صادراتی با همین مبلغ منتفع شوند. این حمایت موسسه EKF در قالب ضمانتنامه‌های اعتباری و یا بیمه اتکائی بیمه گران اعتباری خصوصی خواهد بود.

اسپانیا، جاییکه شیوع ویروس کرونا شدید بود، اقدامات جامع تری ارائه شده است. موسسه بیمه اعتبار صادراتی این کشور (CESCE) یک خط اعتبار گردشی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط تا سقف 2 میلیارد یورو (در دو بخش هرکدام یک میلیارد یورو)، ارائه داده است. اگرچه این منابع به شرکت‌های صادراتی اختصاص دارد، ولی نیازی نیست لزوما در فعالیت‌های صادراتی هزینه شود.

 در فرانسه، موسسه بیمه اعتبار صادراتی Bpifrance در حال همکاری با بخش بانکی این کشور بوده تا یک برنامه اعطاء «وام با تضمین دولت» به ارزش مجموعا 300 میلیارد یورو را ارائه کند. گفتنی ست این برنامه مخصوص شرکت‌هایی با کمتر از 5000 کارمند است.  

 

 

*منبع: به نقل از شماره نخست خبرنامه داخلی ابزارهای مالی-تجاری، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک

 

 

 

شنبه ٧ تير ١٣٩٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: