صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

معاون سازمان صنایع کوچک خبر داد:

 

افزایش صادرات در صنایع کوچک

مصاحب از بازفعال سازی بیش از 600 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال حاضر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خبر داد.

 

 

اصغر مصاحب معاون سازمان صنایع کوچک با بیان اینکه از ابتدای امسال تا 15 مهرماه، واحد‌های صنعتی کوچک و متوسط (SME) مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، یک میلیارد و 490 میلیون دلار صادرات داشتند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال (یک میلیارد و 40 میلیون دلار) افزایش داشته است، اظهار کرد: این میزان صادرات توسط 900 واحد تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور انجام شد؛ این درحالی است که به دلیل محدودیت‌های صادراتی، در مقایسه با مدت مشابه پارسال، تعداد شرکت‌های صادرکننده کاهش یافته، اما میزان صادرات‌شان افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: در نیمه نخست امسال نیز یک میلیارد و 30 میلیون دلار صادرات از سوی بنگاه‌های کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از 30 درصد رشد داشتمعاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: عراق با 320 میلیون دلار، افغانستان 216 میلیون دلار و پاکستان 51 میلیون دلار، سه مقصد نخست صادرات این واحد‌ها در مدت یاد شده بودند و پس از آن‌ها، امارات متحده عربی و ترکمنستان در مکان‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند.

مصاحب بیان کرد: مواد غذایی، لوازم خانگی، مواد پلیمری و پلاستیکی، مواد شیمیایی، فرش، چرم و کیف دستی، عمده کالا‌های صادراتی را تشکیل می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: در مدت مشابه سال گذشته سیمان، گچ و سنگ در رتبه دوم بیشترین صادرات بنگاه‌های کوچک و متوسط (پس از مواد غذایی) قرار داشتند که امسال به دلیل محدودیت‌های تعرفه‌ای وضع شده از سوی عراقی‌ها، به رتبه هشتم نزول کرد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار کرد: تمرکز بر صادرات به کشور‌های همسایه از جمله محور‌های برنامه هفتگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری است که یکهزار و 300 میلیارد دلار ظرفیت وارداتی دارندمصاحب بیان کرد: کمک به راه اندازی شرکت‌های مدیریت صادرات و تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی (تجمیع واحد‌های تولید کننده و صادراتی برای عرضه کالا‌ها‌ی شان با برند مشترک یا به‌صورت متحدالشکل)، دو فعالیت عمده‌ای است که از سوی این سازمان برای توسعه صادرات بنگاه‌های کوچک و متوسط انجام می‌شود.وی افزود: تا امروز 72 کنسرسیوم صادراتی و 65 شرکت مدیرت صادرات شکل گرفته و فعالیت دارند.

حمایت از دانش بنیان‌ها و استارتاپ‌ها

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از استقرار 312 شرکت دانش بنیان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خبر داد و اضافه کرد: این سازمان از طریق مشاوران خود به شناسایی شرکت‌های مستعد دانش بنیان شدن می‌پردازد که تا کنون موفق به شناسایی 433 واحد شده‌اند.مصاحب ادامه داد: در یک سال گذشته 57 رویداد با هدف حمایت از استارتاپ‌ها از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برگزار شده و در سه حوزه زیرساختی، توسعه فنآوری و تجاری سازی و توسعه بازار از آن‌ها حمایت می‌شود.به گفته وی، تا کنون 228 ایده برتر در رویداد‌های یاد شده شناسایی شده است.

بازفعال سازی واحد‌های راکد و نیمه فعال

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از بازفعال سازی بیش از 600 واحد تولیدی راکد و نیمه فعال حاضر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی خبر داد که از طریق ارائه خدمات کلینیکی و مشاوره‌ای، معرفی سرمایه‌گذاران جدید به آن‌ها یا در تعامل با بانک‌ها به انجام رسیده است.

مصاحب تصریح کرد: این سازمان در هفت ماهه امسال به 12 شرکت کوچک و متوسط کمک کرده تا بتوانند پذیرش فرابورس را اخذ کنند و عرضه سهام داشته باشند. گفتنی است؛ نزدیک به 80 هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط (SME) در کشور وجود دارد که 43 هزار واحد آن‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مجوز فعالیت داشته و 75 درصد آن‌ها فعال‌اند.

 

 

 

چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: