صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

یادداشتی از فرهاد محمدخواه مدیرواحد خسارت صندوق

 

5 ویژگی صنایع کوچک برای توسعه اقتصادی و صنعتی

صنایع کوچک به عنوان محور اصلی در سال رونق تولید و عوامل موثر در راه‌اندازی و توسعه این گونه صنایع می‌تواند کارکردهای اصلی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و نقش حیاتی آن را نمایان کند.

 

 

سیاست‌های صنعتی اتخاذشده در کشورهای مختلف توسعه‌یافته دنیا، حکایت از توجه ویژه به نقش صنایع کوچک دارد که در صدر برنامه‌های اقتصادی این کشورها، حمایت از این صنایع قرار دارد، چراکه صنایع کوچک با توجه به توانمندی‌های خود در از میان برداشتن مشکلاتی همچون بیکاری و توزیع ناعادلانه درآمد، می تواند نقش مؤثری را در توسعه اقتصادی و صنعتی کشورها ایفا کند.

صنایع کوچک به عنوان محور اصلی در سال رونق تولید و عوامل موثر در راه‌اندازی و توسعه این گونه صنایع می‌تواند کارکردهای اصلی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و نقش حیاتی آن را  نمایان کند. براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و با تدقیق در محورهای مطروحه، نقش صنایع کوچک در تحقق اقتصاد مقاومتی که همانا فائق آمدن به تمام مشکلات اقتصادی کشور است، بسیار حائز اهمیت است که از جمله مصداق‌های آن به شرح زیر است:

1-    محصول مستقیم کارآفرینی سرمایه‌های انسانی و مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی (اشاره شده در محور اول)، صنایع کوچک است که ثمره آن ارتقاء درآمد خواهد بود.

2-    درصد بالایی از صنایع دانش بنیان (مورد اشاره در محور دوم) در زمره صنایع کوچک دسته بندی می‌شوند.

3-    با توجه به هزینه پایین‌تر ایجاد اشتغال در صنایع کوچک، این صنایع می‌تواند نقش بسزایی در جهت افزایش اشتغال (اشاره شده در محور چهارم) داشته باشند.

4-    صنایع کوچک با حمایت‌های صحیح از جانب دولت، می‌توانند سهم عمده‌ای از کالاهای مورد نیاز داخل کشور را تامین و نیاز به واردات را کاهش دهند.

5-    صنایع کوچک به واسطه زیر ساخت چابک خود می‌توانند با تغییرات محیطی انطباق موثرتری داشته باشند.

اصلی‌ترین چالش های صنایع کوچک، نداشتن توان مالی مناسب در مواجهه با بحران‌های مالی است. با توجه به ریسک‌های محیطی بالا و غیر قابل کنترل (نظیر ریسک های سیاسی، بحران ارز و...)، این صنایع به حمایت نهاد مالی دولتی به عنوان پوشش دهنده ریسک نیاز دارند.در شرایط رکود، سرمایه‌گذار به علت عدم اعتماد از بازگشت سرمایه خود، حاضر به سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک نیست و از طرفی صنایع کوچک توانایی جلب اعتماد سرمایه‌گذار و یا تامین کننده مالی را ندارد. در این میان نهادهای مالی و اعتباری به عنوان مهمترین حامی در راه‌اندازی چرخه تولید نقش بسزائی را ایفا می‌کنند.

با توجه به مواردی که ذکر شد، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به عنوان یک نهاد مالی متمرکز جهت هدایت مستقیم و هدفمند تسهیلات یکی از مهمترین ارکان حمایت از صنایع کوچک در راستای تحقق حماسه اقتصادی است که نقش تاثیرگذاری در  تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا می‌کند.

از جمله نقش‌ها و کارکردهای اصلی صندوق در این زمینه؛ ابزاری در جهت آسان‌سازی دسترسی صنایع کوچک به منابع مالی با تضمین و تسهیل در توثیق تسهیلات اعطایی، کاهش هزینه تامین مالی برای صنایع کوچک با صدور ضمانت نامه اعتبار خریدار در راستای تامین مواد اولیه، ایجاد اعتبار برای بنگاه‌های خرد و کوچک در نزد تامین کنندگان، کارفرمایان و نهادهای مالی، کاهش سبد ریسک سرمایه‌گذاران و ترغیب ایشان در جهت سرمایه‌‌گذاری بیشتر با ریسک کمتر و کاهش هزینه و زمان بازگشت سرمایه برای نهاد‌های مالی (در مرحله خسارتی شدن تسهیلات) است.

 

 

چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: