صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

گزارش صندوق از اینوکس 2019

 

4 روز در میان سرمایه‌گذاران و کارآفرینان

یازدهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری کشور و ششمین نمایشگاه بین‌المللی بورس بانک، بیمه و خصوصی‌سازی (کیش اینوکس ۲۰۱۹ ) در آخرین روزهای آبان ماه با مشارکت ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی در جزیره کیش گشایش یافت و روز پنج شنبه 30 آذر به کار خود پایان داد.

 

 

در این نمایشگاه هیات‌های اقتصادی و دیپلماتیک بیش از  ۱۵ کشور جهان، ۴۰ مشارکت‌کننده بین‌المللی از ۲۵ کشور و ۲۶۰ مشارکت‌کننده داخلی در این رویداد حضور داشتند. تیمی به نمایندگی از «صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک» نیز در این نمایشگاه حضور داشتند که به گفته آن‌ها «اگرچه نمایشگاه امسال نسبت به سال‌های گذشته خلوت بود، اما دستاوردهای مثبتی برای صندوق به همراه داشت.» مشروح صحبت‌های اعضای صندوق ضمانت به عنوان نمایندگان حاضر در نمایشگاه در ادامه آمده است:

 

**افزایش دستاوردهای نمایشگاه برای صندوق نسبت به سال گذشته

مجتبی رازقی رئیس اداره اعتبارسنجی، در خصوص وضعیت یازدهمین نمایشگاه می‌گوید: نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور (INVEX) از تاریخ 27 تا 30 آبان ماه در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی جزیره کیش با حضور بسیار از بانک‌ها، شرکت‌های بیمه‌ای، کارگزاری‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌و... برگزار شد. از حیث حضور مردم این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه مشابه سال قبل کم رونق‌تر به نظر می‌رسید، اما دستاوردهای آن برای صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک بیش از سال گذشته بود که مهم‌ترین آن مربوط به برگزاری جلسات با تعدادی از دیگر صندوق های مرتبط با حوزه تولید مانند صندوق پژوهش و فناوری یزد، صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری اطلاعات و... در خصوص ایجاد راه‌های تعامل این صندوق‌ها با صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک می‌شود. گفتنی است که وظیفه اصلی این صندوق‌ها؛ تامین سرمایه برای شرکت‌های معتبر و با ریسک پایین است و طرح‌های ورودی در این صندوق‌ها از نظر توجیه فنی و مالی و ریسک به صورت دقیق و تخصصی بررسی می‌شود. با این وجود، ورود صندوق ضمانت صنایع کوچک به تامین وثیقه صنایع کوچکی که از این صندوق‌ها تامین مالی می‌شوند؛ می‌‎تواند باعث کوتاه شدن مسیر تامین مالی شرکت‌ها، حذف بانک‌ها در فرایند تامین مالی و همچنین کاهش ریسک صندوق شود.

 

**مذاکره صندوق با بخش خصوصی و دولتی

عالم ا... ایری، مسئول اداره اعتبار سنجی نیز تصریح می‌کند: در طول چهار روز برگزاری نمایشگاه «KISH INVEX 2019» غرفه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، شاهد استقبال نسبتا خوبی از سوی بازدیدکنندگان متخصص، تولیدکننده، صنعتی و دانشگاهی بود. در این بازدیدها وظایف، ماموریت‌ها‌ و حمایت‌های صندوق از واحدهای صنعتی کوچک به سمع و نظر بازدیدکنندگان رسید. همچنین با برخی از مراکز، سازمان‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذار فعال دولتی و خصوصی در حوزه صنایع کوچک نشست‌هایی برگزار شد. برای مثال با مدیر سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران در خصوص معرفی خدمات صندوق به بحث و گفتگو پرداختیم و حاصل آن برنامه‌ریزی برگزاری جلسات توجیهی برای40 نفر از اعضا در تهران و اعلام آمادگی صندوق برای حضور در استان‌ها برای معرفی خدمات صندوق بود. از طرفی با اعضای صندوق نوآوری و شکوفایی که خواهان حمایت از واحدهای تحت پوشش (اغلب دانش‌بنیان) مذاکراتی صورت گرفت. با مراکز خدمات سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی استان‌ها نیز مذاکراتی انجام شد. این مراکز اغلب مربوط به بخش خصوصی بوده و توان تامین مالی برای سرمایه‌گذاری را دارند و با توجه به گفتگوهایی که صورت گرفت این مراکز علاقمند به حمایت از واحدهای تولیدی خصوصا صنایع کوچک بودند.

 

**نمایشگاه امسال برای صندوق پر بازده بود

سعید قاسمی کارشناس مسئول اداره خسارت صندوق ضمانت، معتقد است: اگرچه نمایشگاه امسال نسبت به سال گذشته خلوت بود اما صندوق در نمایشگاه امسال پر رنگ‌تر از همیشه ظاهر شد و به معرفی خدمات صندوق برای صنعتگران بازدید‌کننده از نمایشگاه و برخی از مدیران علاقه‌مند در نهادهای دولتی (همچون رئیس کل آموزش و پروش منطقه آزاد کیش، مدیران منطقه ویژه اقتصادی سرخس، خدمات سرمایه‌گذاری اصفهان و...) پرداخت. می‌توان گفت حدود 90 درصد بازدیدکنندگان از وجود صندوق ضمانت ‌بی‌اطلاع بودند و حضور صندوق در نمایشگاه باعث شد تا سایر سرمایه‌گذاران در استان‌های مختلف از وجود صندوق و حمایت‌های آن باخبر شوند. بنابراین از این منظر می‌توان گفت که حضور صندوق در نمایشگاه امسال فعال‌تر از سال‌های گذشته به نظر می‌رسید و عملکرد قابل قبولی داشت. صندوق ضمانت با سازمان‌هایی زیادی در نمایشگاه به بحث و گفتگو پرداخت که برخی آن‌ها شامل (معاون اقتصادی امور بین‌الملل) اتاق تعاون استان تهران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، صندوق پژوهش‌ و فناوری و اعضای آن‌ها در استان‌های کشور، صندوق نوآوری و شکوفایی و اعضای آن‌ها در استان‌های کشور، انجمن شرکت‌‌های مشاور سرمایه‌گذاری و نظارت طرح‌ها و مراکز خدمات سرما‌یه‌گذاری استانداری‌ها می‌شوند.


 

 

يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: